27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 75-73: Ιδανικός αυτόχειρας για πολλοστή φορά (vid)

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην “Χώρα των Βάσκων” και έχασε δικό του παιχνίδι (βρέθηκε στο +17, 31-48) από μεγάλο καλάθι του ΜακΙντάιρ, 0.9″ πριν από το τέλος. Έτσι και οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 10-8, ενώ άλλες πέντε ομάδες έχουν επίσης τον ίδιο απολογισμό.

Το ματς

Σε ρεσιτάλ αστοχίας εξελίχθηκε το εναρκτήριο δεκάλεπτο του αγώνα. Μπασκόνια και Παναθηναϊκός ήταν ιδιαίτερα νευρικοί. Η ελληνική ομάδα είχε σουτ υπό καλές προϋποθέσεις μεν, τα οποία ήταν άστοχα δε. Με τον Κέντρικ Ναν να αποτελεί τον μοναδικό που ήταν συνδεδεμένος με συνέπεια με το καλάθι των γηπεδούχων, οι πράσινοι βρίσκονταν μόλις στο -1, 13-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους η κατάσταση άλλαξε. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, τα ποσοστά τους στην επίθεση ήταν στοιχειωδώς καλύτερα και εκμεταλλευόμενοι την εξαιρετική παρουσία του Κώστα Αντετοκούνμπο και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο οποίος εν τη απουσία του Λεσόρ που ήταν “χρεωμένος” ήδη με τρία φάουλ, έδωσε λύσεις στην ομάδα του, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 26-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις. Στην αρχή του, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν. Συνδύασαν την εξαιρετική τους άμυνα, με τον Γκραντ ιδίως να έχει αποκόψει τον Χάουαρντ από το επιθετικό παιχνίδι των γηπεδούχων, με την καλή τους επίθεση και πήραν προβάδισμα 17 πόντων, 31-48. Ξαφνικά, στο σημείο εκείνο υπήρξε ένα ανεξήγητο παρατεταμένο μπλακ άουτ για το τριφύλλι, η Μπασκόνια επέστρεψε στην αναμέτρηση με πρωταγωνιστές τους Μαρίνκοβιτς και Σεντεκέρσκις, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείνει στο 50-53.

Οι Βάσκοι προσπάθησαν από νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο να πάρουν τα ηνία στο σκορ, δίχως να τα καταφέρουν. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν τις λύσεις, κυρίως με Ναν και Σλούκα και διατηρούσαν το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και το 52-61. Από ‘κει και ύστερα ήταν η ώρα του Μονέκε. Ο Νιγηριανός ήταν ασύλληπτος επιθετικά, πήρε την ομάδα του στις πλάτες του και δεν άφησε τους πράσινους να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας. Φτάνοντας προς τα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες του τριφυλλιού συνέχιζαν να είναι επικεφαλής στο σκορ. Με το σκορ στο 70-72 και με 1’ και 16″ για το τέλος, ο Σλούκας έπαιξε πολύ καλή άμυνα και κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ από τον Κοστέλο. Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε στη μία βολή, η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την επίθεση που είχε, με τον Μονέκε να βάζει ακόμα ένα σουτ τριών πόντων, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι στους 73 πόντους, ενώ εκείνος έφτασε τους 20 πόντους, οι 15 εξ αυτών στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με το παιχνίδι να βρίσκεται στην ισορροπία, ο Ναν έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αφού αστόχησε σε δύο τρίποντα που επιχείρησε. Η τελευταία επίθεση ήταν για τους Ισπανούς, ο ΜακΙντάιρ ευστόχησε σε πολύ δύσκολο σουτ και έδωσε έτσι τη νίκη με 75-73 στην Μπασκόνια, αφού ο Μήτογλου ήταν καταδικασμένος να αστοχήσει στο εξαιρετικά δύσκολο σουτ που επιχείρησε με 0.9″ να απομένουν.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Και επίσημα η επιστροφή του Βεζένκοφ στον Ολυμπιακό - «Γύρισα στην οικογένειά μου»

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μονέκε με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ. 11 σκόραρε ο Κοστέλο, ενώ από 10 είχαν οι Σεντεκέρσκις και ΜακΙντάιρ. Για τον Παναθηναϊκό, 25 πόντους σκόραρε ο Ναν και από 11 οι Γκριγκόνις και Σλούκας.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73.