27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 83-78: Δήμιος Βέσελι καθόρισε το El Clasico

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες με τον πλέον εμφατικό τρόπο, αφού επικράτησε της Ρεάλ με 83-78 στο σπουδαιότερο παιχνίδι της αγωνιστικής. Έφτασαν τα 12 νικηφόρα αποτελέσματα στην Euroleague οι γηπεδούχοι, με την Ρεάλ να ηττάται για μόλις δεύτερη φορά στην φετινή διοργάνωση.

Τα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπα. Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό, με αποτέλεσμα καμία εκ των δύο ομάδων να μπορεί να πάρει ουσιαστική διαφορά στο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Τσους Ματέο ήταν καλύτερη και με κύριους εκφραστές των επιθέσεών της τους Γιουλ και Πουαρίε προηγήθηκε δύο φορές με οκτώ πόντους (14-22 και 22-30). Ωστόσο, η Μπάρτσα μπόρεσε και τις δύο φορές να επανέλθει, πηγαίνοντας εν τέλει μόλις με δύο πόντους πίσω στα αποδυτήρια, 45-47.

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και το πρώτο μισό της επανάληψης. Οι άμυνες των ομάδων έγιναν ακόμα καλύτερες, πράγμα που το μαρτυρά το 15-15 του δεκαλέπτου, με την τελευταία περίοδο να προμηνύεται απολαυστική.

Οι Καταλανοί μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το πόδι στο γκάζι και με έναν Βέσελι που έκανε ό, τι ήθελε την άμυνα της Ρεάλ, έκαναν επιμέρους σκορ 14-0, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα δώδεκα πόντων, 74-62. Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει και με τους Καμπάτσο και Χεζόνια μείωσε στους έξι πόντους, ενώ λίγο αργότερα ο Ταβάρες μείωσε ως και τους πέντε (80-75). Ο Λαπροβίτολα έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο με 1′ και 24″ να απομένουν, κάνοντας το 83-75 και παρά τους τρεις πόντους που σκόραρε έκτοτε ο Τζάναν Μούσα, οι Μαδριλένοι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν ως το τέλος τη νίκη, αφού ο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο με 32″ για το τέλος.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Γιαννακόπουλος: «Έχει χαθεί προ πολλού το όριο, βέβαιος ότι πολιτική ηγεσία και θεσμοί θα παρέμβουν εμφατικά»

MVP του αγώνα ήταν ο Γιαν Βέσελι με 27 πόντους. 14 σκόραρε ο Νίκο Λαπροβίτολα, ενώ στους 13 σταμάτησε ο Κάλινιτς. Για τη Ρεάλ, 19 πόντους σκόραρε ο Μούσα και 16 είχε ο Μάριο Χεζόνια.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-47, 60-62, 83-78