27/07/2024
Euroleague ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ρεάλ Μαδρίτης 62-64: Φινάλε με νίκη για την πρωτοπόρο Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε στο Κάουνας, όμως οι Μούσα και Χεζόνια ήταν σε σπουδαία μέρα και με τον Ντεκ να συμπληρώνει, η ισπανική ομάδα πήρε τη νίκη με 62-64, με τους Μαδριλένους να ολοκληρώνουν με ρεκόρ 27-7 την κανονική περίοδο στην Ευρωλίγκα.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Η Ρεάλ προσπαθούσε να χτίσει διαφορές, όμως η Ζαλγκίρις το πάλευε, καθώς ήθελε να πάρει την νίκη στο τελευταίο της παιχνίδι στην φετινή διοργάνωση. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, παρότι βρέθηκε ακόμα και 10 πόντους πίσω (15-25) στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε δις με 45-44 και 53-52.

Ωστόσο, η Ρεάλ βρήκε μεγάλα καλάθια από τους Αλοθέν, Χεζόνια και Μούσα, με τα οποία διατηρούσε το προβάδισμα έως και το 59-62, με 1′ και 21″ για την λήξη του παιχνιδιού. Οι Λιθουανοί έπειτα βρήκαν τρίποντο με τον Χέις που ισοφάρισε σε 62-62, 7″ πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν είχαν την… διάθεση να αφήσουν το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση και με τον Ντεκ να σκοράρει στο 1″, έφυγαν με το διπλό από το Κάουνας με 62-64.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μούσα με 17 πόντους. Σημαντική η συνεισφορά του Χεζόνια, που σταμάτησε στους 16 πόντους. Για την Ζαλγκίρις, Έβανς και Μάνεκ σκόραραν από 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 25-31, 42-44, 62-64

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Και επίσημα η επιστροφή του Βεζένκοφ στον Ολυμπιακό - «Γύρισα στην οικογένειά μου»