27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Παναθηναϊκός – Άλμπα Βερολίνου 84-75: Έπαιξε όσο έπρεπε ο 2ος Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ήταν χαλαρός για 30 λεπτά απέναντι στην Άλμπα, ωστόσο οι φανταστικοί Κώστας Σλούκας και Κέντρικ Ναν ήταν καθοριστικοί για την νίκη των πρασίνων, που τους εξασφάλισε την 2η θέση στην regular season της Euroleague.

Το ματς

Ιδιαίτερα αγχωμένος και νευρικός μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν άστοχη στο ξεκίνημα στην επίθεση και άνευρη στην άμυνα. Η Άλμπα το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε ακόμα και με επτά πόντους, 5-12, στο 5ο λεπτό. Με την είσοδο των Σλούκα και Λεσόρ στο παρκέ, οι πράσινοι μείωσαν στο -1, 16-17, με 1′ και 47″ για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Γάλλο με 1/2 βολές να κάνει αμέσως μετά το 17-19. Έκτοτε, ένα μικρό 4-0 των Γερμανών, με τον Κουμάτζε να σκοράρει και τους τέσσερις πόντους της ομάδας του, είχε ως αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο 17-23.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η ελληνική ομάδα επέστρεψε για τα καλά. Αρχικά, μείωσε σε 22-23 με σερί 5-0 και εν συνεχεία με τους Ναν, Σλούκα και Μήτογλου να σκοράρουν, το τριφύλλι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 30-27. Η ομάδα του Ίζραελ Γκονζάλεθ είχε ξανά τις απαντήσεις και πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 30-32. Η χαλαρότητα του Παναθηναϊκού ήταν εμφανής και ήταν κάτι που έχρηζε διόρθωσης από πλευράς γηπεδούχων. Από εκεί και μετά, ανέλαβε για τους πράσινους ο Αντετοκούμπο που σκόραρε 7 πόντους, όμως οι πέντε εναλλαγές στο προβάδισμα δεν έδωσαν τη δυνατότητα στο τριφύλλι να διευρύνει το προβάδισμά του, με το σκορ στην ανάπαυλα να διαμορφώνεται στο 38-37.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ολυμπιακός: Ξεκινά η διάθεση των καρτών διαρκείας

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι παίκτες του Παναθηναϊκού ανέβασαν για λίγο την έντασή τους σε άμυνα και επίθεση και με τον Ναν να κάνει ό, τι θέλει στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, οι πράσινοι προηγήθηκαν με έξι πόντους, 48-42, για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η Άλμπα, για ακόμα μία φορά, δεν το έβαλε κάτω και επέστρεψε (50-48). Στη συνέχεια, σε ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο, η ελληνική ομάδα “έχτισε” διαφορά επτά πόντων, 55-48, αλλά οι Γερμανοί ισοφάρισαν γρήγορα σε 55-55, ενώ δεν άργησαν να πάρουν τα ηνία στο σκορ, 60-61, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 60-63 υπέρ της Άλμπα, που προβλημάτιζε έντονα τον Παναθηναϊκό.

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του τριφυλλιού μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και ξεκινώντας από την σπουδαία άμυνά τους και σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο των Σλούκα και Ναν, έκαναν ένα 13-0 σερί και διαμόρφωσαν το σκορ στο 73-63. Έκτοτε, οι πράσινοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Συντήρησαν την διαφορά τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 84-75, κλειδώνοντας έτσι την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα.

Για τους νικητές, αδιαμφισβήτητοι πρωταγωνιστές ήταν οι Σλούκας με 16 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ και Ναν με 28 πόντους (23 στο 2ο ημίχρονο). Στον αντίποδα, για την Άλμπα 13 πόντους είχε ο Κουμάτζε.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75