27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Βιλερμπάν – Μακάμπι 91-94: Σπουδαίο διπλό στη Γαλλία για τη Μακάμπι

Η Μακάμπι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, καθώς επιβλήθηκε της Βιλερμπάν, και ανέβηκε στο 7-5. Στην τελευταία θέση οι Γάλλοι, παρέα με την Άλμπα στο 2-10.

Η εναρκτήρια περίοδος ήταν ιδιαίτερα κλειστή, με τις – ήδη – έξι εναλλαγές στο προβάδισμα να μαρτυρούν απόλυτα το πόσο αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η Μακάμπι έχτισε μια διαφορά έντεκα πόντων, 22-33, με τη Βιλερμπάν ωστόσο να τη μαζεύει γρήγορα και να πηγαίνει προηγούμενη στην ανάπαυλα με 46-45.

Στο ίδιο μήκος κύματος και στο ξεκίνημα της επανάληψης του δευτέρου μέρους. Πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και πάλι, με την Μακάμπι να είναι εκείνη που είχε διαφορά τεσσάρων πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου με 66-70. Η τελευταία περίοδος ήταν… αίμα κι άμμος. Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 81-79 και 85-83, με τον Μπράουν να ισοφαρίζει σε 85-85 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 85-87 με δύο εύστοχες βολές, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση των Ισραηλινών ο Μπόλντουιν κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Ντε Κολό. Ο Αμερικάνος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε, με τον Κόλσον να διαμορφώνει στη συνέχεια το 85-90 με 44″ να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Ο Ντε Κολό μείωσε σε 88-90 με καλάθι και φάουλ, ο Μπόλντουιν ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις, 88-92, ενώ μετά ήταν πάλι ο Γάλλος που με τρίποντο έκανε το 91-92. Οι γηπεδούχοι έκαναν αμέσως φάουλ, ο Μπράουν ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών, όμως το σουτ του Ντε Κολό που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, κόπηκε από τον Μπόλντουιν.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ: «Πήρα τη σωστή απόφαση-Ήρθα για να πάρουμε την Ευρωλίγκα»

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Μπόλντουιν με 21 πόντους και 8 ασίστ. Στους 16 σταμάτησε ο Λορέντζο Μπράουν. Για τη Βιλερμπάν που το πάλεψε μέχρι το τέλος, 23 είχε ο Λοβέρν, ενώ 22 σκόραρε ο Ντε Κολό.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 46-45, 66-70, 91-94