27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 80-79: Την εκτέλεσε ο Χάουαρντ με απίστευτο τρίποντο (vid)

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στην “Fernando Buesa Arena”, η Μπασκόνια επιβλήθηκε της Φενέρ, με τον σεσημασμένο εκτελεστή, Μάρκους Χάουαρντ, να ξεραίνει τους Τούρκους με τρίποντο στο φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και με τον Ουίλμπεκιν να βρίσκεται σε πολύ καλό βράδυ, κατάφερε να προηγείται με 16-31 στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα. Ωστόσο η συνέχεια του πρώτου μέρους ήταν διαφορετική. Ο Χάουαρντ ήταν καυτός και συνέβαλε τα μέγιστα στην ανατροπή της ομάδας του, η οποία μάλιστα πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με 38-37, με buzzer beater του ΜακΙντάιρ.

Ιδιαίτερα κλειστό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Βάσκους να έχουν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με το 57-55 στο τέλος του να μαρτυρά ότι επρόκειτο να παρακολουθήσουμε ακόμα ένα ντέρμπι σε αυτήν την αγωνιστική. Έτσι κι έγινε. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, με τον Γκούντουριτς να κάνει το 76-77, 51 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Κότσαρ ισοφάρισε με 1/2 βολές, με τον Ντόρσεϊ να δίνει και πάλι προβάδισμα στη Φενέρ με 77-79. Η Μπασκόνια βρήκε τρίποντο και φάουλ με τον Χάουαρντ, ο Αμερικανός αστόχησε στη βολή, όμως ο Γκούντουριτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τη νίκη να πηγαίνει στους γηπεδούχους.

Για τους νικητές, 28 πόντους είχε ο Χάουαρντ, 15 προσέθεσε ο εξαιρετικός Κότσαρ, που μάζεψε 10 ριμπάουντ. Για τη Φενέρ, στους 19 σταμάτησε ο Νάιτζελ Χέις.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 38-37, 57-55, 80-79