27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Βαλένθια – Ερυθρός Αστέρας 85-81: Νίκη μετά από 34 μέρες στην Euroleague για τη Βαλένθια

Θυμήθηκε πώς είναι να… κερδίζει η ομάδα του Άλεξ Μούμπρου. Η Βαλένθια επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα, αφού νίκησε στην έδρα της τον Ερυθρό Αστέρα και ανέβηκε στο 6-6. Στο 4-8 ο Αστέρας που προβληματίζει.

Η Βαλένθια ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους σε όλη τη διάρκειά του, με αποτέλεσμα να προηγούνται με 16 πόντους (56-40) στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η σερβική ομάδα σάλπισε την αντεπίθεσή της. Ο Αστέρας με επιμέρους σκορ 6-21 μείωσε στον πόντο (62-61), όμως οι Ισπανοί συνήλθαν από το σοκ και έκλεισαν στο 72-65 την περίοδο. Κι εκεί που στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βαλένθια προηγήθηκε με 81-74 και έδειχνε να ελέγχει τα πράγματα, ήρθε ένα 7-0 σερί της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τον Νέντοβιτς να ισοφαρίζει σε 81-81 με τρίποντο στα 54″. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι δεν ξανασκόραραν, με τους Χάρπερ και Ντέιβις να είναι εκείνοι που κλείδωσαν τη νίκη της ισπανικής ομάδας στο φινάλε.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Οτζελέγιε με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από κοντά ο Ντέιβις με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Σέρβους, από 14 είχαν οι Νέντοβιτς και Νέιπιερ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-40, 72-65, 85-81

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  «Το ρόστερ έχει κλείσει» - Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος ξεκαθάρισε τα μεταγραφικά του Ολυμπιακού