27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Βίρτους – Μπαρτσελόνα 80-75: Επτάψυχη Βίρτους συνεχίζει να εντυπωσιάζει

Τι και αν έφτασε στο -16; Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνεχίζει ακάθεκτη και μας αφήνει άναυδους. Η Βίρτους κέρδισε και την Μπαρτσελόνα και ανέβηκε στο 8-4, πλησιάζοντας τους Καταλανούς – που βρίσκονται στο 9-3 – σε απόσταση αναπνοής.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους (20-36), ενώ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 33-45.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και σταδιακά το κατόρθωσαν. Αρχικά, μείωσαν στους πέντε (56-61) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ήρθε η ώρα του Ίφε Λουντμπεργκ. Παρόλο που ο Δανός είχε σιγήσει για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ήταν εκείνος που έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του. Ο 29χρονος γκαρντ έβαλε τους 13 από τους 21 πόντους του στην τελευταία περίοδο και ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστικός στην ολοκληρωτική ανατροπή της Βίρτους κόντρα στην Μπάρτσα, με τους Ιταλούς να νικούν με 80-75 στο φινάλε.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν φυσικά ο Ίφε Λούντμπεργκ με 21 πόντους. Από 14 σκόραραν οι Χάκετ και Σενγκέλια. Για την Μπαρτσελόνα, στους 15 σταμάτησε ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-45, 56-61, 80-75

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ολυμπιακός: Ξεκινά η διάθεση των καρτών διαρκείας