27/07/2024
Basketball Champions League Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Περιστέρι – Λε Μαν 78-86: Κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα

Το Περιστέρι γνώρισε την ήττα κόντρα στη Λε Μαν στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ωστόσο, να ευνοείται από την ήττα της Σζομπαθέλι κόντρα στη Μάλαγα και να προκρίνεται στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και μέχρι τα μέσα περίπου του δευτέρου δεκαλέπτου απολάμβανε διψήφιες διαφορές, αφού έφτασε μέχρι και το +15, 29-14. Η γαλλική ομάδα όμως μείωσε και με ένα σερί 2-11, πήγε με μόλις τρεις πόντους πίσω στα αποδυτήρια, 36-33.

Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων για ανατροπή, η ομάδα των Δυτικών Προαστίων άντεχε, και ολοκλήρωσε στο 58-55 το τρίτο δεκάλεπτο. Και ενώ το παιχνίδι φαινόταν ότι θα είναι ντέρμπι μέχρι το τέλος, μία εξαιρετική τελευταία περίοδος της Λε Μαν, με επιμέρους σκορ 20-31, ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη – πρόκριση στους Γάλλους.

Για τους νικητές, Λίουις και Τζόουνς είχαν 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Για το Περιστέρι, από 15 πόντους είχαν οι Ντάνγκουμπιτς και Χαντς.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86