27/07/2024
Basketball Champions League Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Σζομπαθέλι – Περιστέρι 87-90: Ντούμπλαρε τις νίκες του επί της ουγγρικής ομάδας

Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στην Ουγγαρία.

Το Περιστέρι ήταν καταπληκτικό στο πρώτο μέρος, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και έκανε ό, τι ήθελε την Σζομπαθέλι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι στο πρώτο μισό του αγώνα και το 38-54 του ημιχρόνου τής έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα για την νίκη στην αποψινή αναμέτρηση.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η ελληνική ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους (51-72), με την εμφάνιση του Περιστερίου να μην αφήνει πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους. Όμως, προς το κλείσιμο της περιόδου, οι Ούγγροι έκαναν ένα μικρό 7-0 και έτσι διαμορφώθηκε το 58-72 στο τέλος της.

Το τελευταίο δεκάλεπτο επρόκειτο να είναι τεστ χαρακτήρα για το Περιστέρι. Με το σκορ στο 64-77 ο Βασίλης Σπανούλης αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, η Σζομπαθέλι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την σύγχυση των φιλοξενούμενων, μείωσε μέχρι και τους τρεις (87-90), αλλά το τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή δεν ήταν εύστοχο, με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να παίρνει το διπλό διά πυρός και σιδήρου.

Για το Περιστέρι των έξι διψήφιων ξεχώρισαν οι Ράγκλαντ (16 πόντοι), Χαντς (15), Χουγκάζ (13), Τόμπσον (12, 8 ριμπ.), Ντάνγκουμπιτς (11, 10 ριμπ.) και Ρένφρο (10). Για την Σζομπαθέλι οι 31 πόντοι του Περλ δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-54, 58-72, 87-90