27/07/2024
Basket League Top VIDEO

Πήρε το ντέρμπι με την άμυνα και παραμένει σε… τροχιά 3ης θέσης ο Άρης!

Με επιμέρους σκορ 32-21 στα τελευταία 15’ και 30’’ του αγώνα ο Άρης Midea επιβλήθηκε στο κατάμεστο από 5.000 και πλέον θεατές Αλεξάνδρειο του ΠΑΟΚ mateco (77-63) στο κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και του ελληνικού μπάσκετ και Αγώνα της Εβδομάδας για την 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετά την εκτός έδρας νίκη τους επί του Παναθηναϊκού AKTOR και την πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες του Eurocup, επικράτησαν του «Δικεφάλου του Βορρά» βασιζόμενοι στην πολύ καλή άμυνα τους.

Ο Άρης Midea έκανε 15 κλεψίματα έναντι 3 των φιλοξενουμένων. Ήταν, επίσης, πιο εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα (10/32 τρίποντα έναντι 3/16) και έτσι κάλυψε την αστοχία του στις βολές (17/28).

Ο Ρόνι Χάρελ είχε πολύπλευρη προσφορά για τους νικητές. Ο 28χρονος Αμερικανός φόργουορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη Midea με 21 πόντους, έκανε ακόμη 7 κλεψίματα, πήρε 6 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Δεύτερος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος με 20 πόντους. Ο 27χρονος διεθνής γκαρντ μοίρασε ακόμη 6 ασίστ και πήρε 7 ριμπάουντ.

Από τον ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε περισσότερο ο Τζαμάνι ΜακΝις, που σκόραρε 20 πόντους με 9/9 δίποντα.

Ο Άρης Midea με επιμέρους σκορ 7-4 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Χάρελ και καλάθι του Κρις Μπάνκστον μετά από κόψιμο του, στα τελευταία 1’ και 23’’ της τρίτης περιόδου τελείωσε το δεκάλεπτο στο +7 (58-51).

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν βρει ρυθμό και με σερί 5-0 στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου ανέβασαν την διαφορά τους 12 (63-51). Με δύο τρίποντα σε διάστημα λιγότερο του λεπτού ο Τολιόπουλος «σφράγισε» τη νίκη του Άρη Midea δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του 14 πόντων (72-58) 2’ και 53’’ πριν την λήξη του ντέρμπι.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  «Το ρόστερ έχει κλείσει» - Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος ξεκαθάρισε τα μεταγραφικά του Ολυμπιακού

Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε και το +16 (77-51) με 35’’ να απομένουν για το τέλος του ματς.

Tα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63.