Euroleague

Μιλάνο – Βαλένθια 83-52: Μίροτιτς λαμπρός την οδηγεί

Νίκη για την Αρμάνι, μετά από τέσσερις σερί ήττες στην Euroleague.

Σ’ ένα παιχνίδι που οι αναλύσεις περισσεύουν, η ιταλική ομάδα ισοπέδωσε την Βαλένθια, η οποία δεν εμφανίστηκε ποτέ στην Ιταλία και έχασε πολύ εύκολα την αναμέτρηση.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήρε διψήφιο προβάδισμα ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο (23-12), το οποίο με την πάροδο του χρόνου αύξανε ολοένα και περισσότερο. Οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό τους επιθετικό βράδυ και παίζοντας παράλληλα την γνωστή πολύ καλή τους άμυνα δεν έδωσαν σε κανένα σημείο του αγώνα τη δυνατότητα στη Βαλένθια να τους απειλήσει.

Το φανταστικό 39-21 του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καθοριστικό, με τη διαφορά να παίρνει στο τέλος διαστάσεις θριάμβου για την Αρμάνι, καθώς ξεπέρασε τους 30 πόντους.

Σπουδαία εμφάνιση για τους νικητές για τον Μίροτιτς, με τον Ισπανό να βάζει 19 πόντους και να μαζεύει 7 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Μάοντο Λο με 10 πόντους, που μοίρασε και 6 ασίστ. Για τη Βαλένθια στους 10 σταμάτησε ο Χάρπερ.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-31, 64-39, 83-52

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ολυμπιακός: Ξεκινά η διάθεση των καρτών διαρκείας