27/07/2024
Basket League Top

«Διπλό» για τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με ηγέτη τον Μήτογλου

Μόνος στην κορυφή της Stoiximan Basket League πέρασε ο Παναθηναϊκός καθώς νίκησε με 66-54 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Εξαιρετικό ματς από τον Ντίνο Μήτογλου στις δύο πλευρές του γηπέδου κάνοντας νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 κοψίματα σε 32:03 και 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Από τον Ολυμπιακό που είχε 4/16 βολές και 6/23 τρίποντα,  πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκος με 14 πόντους.

Με δυνατές μονομαχίες, λάθη και νευρικότητα ξεκίνησε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό με συνέπεια η πρώτη περίοδος να πάει σε χαμηλό σκορ (12-11). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν το πρόβλημα του Παναθηναϊκού στη δημιουργία και μπήκαν μπροστά με 17-14 αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα εκμεταλλευόμενοι με τη σειρά τους τις καλές άμυνες που έβγαζαν. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκας ανέβασαν τον ρυθμό και προσπάθησαν να επιτεθούν στο transition μετά τις άστοχες επιθέσεις του «τριφυλλιού». Με επιθετική αιχμή τον Νίκολα Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 27-18 στο 16’. Με ένα γρήγορο 5-0 και καλάθι από τον Μήτογλου ο Παναθηναϊκός επανήλθε (27-23) , ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους (31-28).

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 9-6, με συνέπεια να φέρουν το ματς στα ίσια (37-37) στο 26’. Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των γηπεδούχων και μπήκε μπροστά με 42-39 στο 28’ με τρίποντο του Μήτογλου. Ο διεθνής φόργουορντ συνέχισε να εκτελεί από τα 6.75 κάνοντας το σκορ 45-40 για την ομάδα του «τριφυλλιού» που είχε το προβάδισμα (45-43) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ στη Βουλγαρία: «Στον Ολυμπιακό με ανθρώπους που με σέβονται και με θεωρούν σημαντικό-Μου λείπει η Ευρωλίγκα»

Στο 33’ ο Ερνανγκόμεζ έκανε το 50-45, τη στιγμή που ο Γκάι έδινε λύσεις στην επίθεση. Ο ρυθμός της αναμέτρησης παρέμενε χαμηλός και όλα έδειχναν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες, με τον Γκος να αποτελεί την επιθετική αιχμή του Ολυμπιακού. Την ίδια στιγμή ο Μήτογλου ήταν σημείο αναφοράς και ο Λεσόρ έκανε το 62-54 1:26’’ πριν από το τέλος. Κάπου εκεί κρίθηκε και η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό να μένει αήττητος στη Stoiximan Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66