27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μπασκόνια – Βαλένθια 62-77: Θρίαμβος για τη Βαλένθια

Ο ισπανικός “εμφύλιος” βάφτηκε πορτοκαλί. Η ομάδα του Άλεξ Μούμπρου πέρασε από την “Χώρα των Βάσκων” και έφτασε στην βαθμολογία την αντίπαλό της στο 12-11.

Το πρώτο μέρος του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην Βαλένθια. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και πήγαν στα αποδυτήρια στο +16, 29-45.

Όπως ήταν αναμενόμενο, στην επανάληψη η Μπασκόνια αντέδρασε. Αρχής γενομένης από την τρίτη περίοδο, μείωσε έως και τους εννιά πόντους, 44-53, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ψαλίδισε τη διαφορά έως και τους τρεις πόντους, 56-59. Όμως, η προσπάθεια αυτή των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια. Η Βαλένθια, με επιμέρους σκορ 13-1, από εκείνο το σημείο και έπειτα, προηγήθηκε με 57-72 και επί της ουσίας κλείδωσε το πολύ σημαντικό και πολύτιμο διπλό.

Ντέιβις με 19 πόντους και Τζόουνς με 12 ήταν οι πολυτιμότεροι για την Βαλένθια. Από πλευράς Μπασκόνια, ξεχώρισε ο Τσίμα Μονέκε με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 29-45, 48-58, 62-77

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  BOOM: Μετά το Total Show, έρχεται και η Total Euroleague (vid)