27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Παρτίζαν – Ζαλγκίρις Κάουνας 81-72: Σημαντική νίκη στο δρόμο για τα play-in

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε τη νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις, έφτασε τις 12 στην Ευρωλίγκα και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση μιας θέσης – τουλάχιστον – για τα play-in της διοργάνωσης. Στο 8-15 βρίσκεται πλέον, στον αντίποδα, η λιθουανική ομάδα.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε νωρίς με 4-15. Σταδιακά, η Παρτίζαν αντέδρασε, πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο με 42-41 και πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με 45-43.

Στο πρώτο μισό του δευτέρου μέρους, οι δύο αντίπαλοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Παρόλο που οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 55-47, εντούτοις στο τέλος της περιόδου, προηγούνταν μόλις με 61-59.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Οι Σέρβοι πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην περίοδο αυτή και δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Έτσι, έφτασαν στην σημαντική νίκη, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 81-72.

Για τους νικητές, 23 πόντους σκόραρε ο Ντόζιερ και 21 ο ΛεΝτέι. Για τους Λιθουανούς, στους 25 πόντους σταμάτησε ο Έβανς.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-43, 61-59, 81-72