Totalbasket Blog ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ Basketball Champions League Τενερίφη – Περιστέρι 97-93: Έκανε ηρωική προσπάθεια και έπεσε μαχόμενο το Περιστέρι
Basketball Champions League Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Τενερίφη – Περιστέρι 97-93: Έκανε ηρωική προσπάθεια και έπεσε μαχόμενο το Περιστέρι

Το Περιστέρι πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις κόντρα στην πιο ισχυρή και πιο έμπειρη Τενερίφη, η ελληνική ομάδα υπερέβαλε εαυτόν, όμως οι Ισπανοί έφτασαν στη νίκη, που τους έδωσε παράλληλα το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής για το Basketball Champions League.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ για 30 λεπτά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, η Τενερίφη βρήκε μεγάλα σουτ, με κύριο πρωταγωνιστή τον Κάιλ Γκάι και κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με 12 πόντους, 87-75. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ωστόσο, προσπάθησε να αντιδράσει, επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης, καθώς μείωσε δις στους δύο πόντους (90-88 και 95-93), αλλά ένα επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Σάστρε, σε συνδυασμό με την ψυχραιμία και την ευστοχία των Ισπανών από την γραμμή των βολών, έκριναν το παιχνίδι υπέρ της Τενερίφη, με τελικό σκορ 97-93.

Για την ομάδα του Τσους Βιντορέτα, ξεχώρισε η τριάδα Χουέρτας, Γκάι και Σερμαντίνι. Ο 41χρονος Βραζιλιάνος σκόραρε 27 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ, ο Γκάι σταμάτησε στους 34 πόντους (6/11 τρίποντα), ενώ ο Σερμαντίνι πρόσθεσε 21 πόντους. Για τους “Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης”, Μήτρου Λονγκ με 18 και Ράγκλαντ με 14 πόντους ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 53-52, 76-70, 97-93