Η Μονακό αντέδρασε, έβγαλε μέταλλο και κατάφερε να κερδίσει με 93-88 την Φενέρ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί την Μεγάλη Τετάρτη στις 20:45.
Το ματς
Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε το παιχνίδι η Μονακό. Οι Γάλλοι ήταν εξαιρετικοί στην πρώτη περίοδο και κατάφεραν να προηγηθούν με 31-15 στο 9ο λεπτό. Όμως, η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να ισορροπήσει σταδιακά και μείωσε σε απόσταση τεσσάρων πόντων στην ανάπαυλα, 54-50.
Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Στο πρώτο μισό της επανάληψης, οι Τούρκοι πετούσαν φωτιές στην επίθεση και με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες – έβαλε 4/4 τρίποντα στην τρίτη περίοδο – κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο σκορ και να κλείσουν με το υπέρ τους 65-74 το δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, ο τελευταίος λόγος ανήκε στους γηπεδούχους. Με τον Τζόρνταν Λόιντ να είναι καθοριστικός και με επιμέρους σκορ 28-14 στην τελευταία περίοδο, η… παρέα του Μάικ Τζέιμς έφτασε στη νίκη με 93-88 και θα ψάξει στην Πόλη ένα break για να πάρει πίσω το αβαντάζ έδρας.
MVP του ματς ήταν ο Μοτιεγιούνας με 18 πόντους. Ακολούθησαν για τους Μονεγάσκους οι Λόιντ με 15 και Οκόμπο με 13 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ο Ντόρσεϊ σκόραρε 25 πόντους, ενώ ο Ουίλμπεκιν πρόσθεσε 23.
Τα δεκάλεπτα: 31-21, 54-50, 65-74, 93-88