Το Περιστέρι bwin θα αντιμετωπίσει την Τενερίφη στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Final 4 του Basketball Champions League, που θα γίνει 26-28 Απριλίου στην Belgrade Arena.
Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα αντιμετωπίσει το ισπανικό σύνολο την επόμενη Παρασκευή στις 19:00 ώρα Ελλάδας, ενώ ο δεύτερος ημιτελικός της Μάλαγα με τη Μούρθια θα αρχίσει στις 22.00 ώρα Ελλάδας.
Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή (28/4) στις 21:00, ενώ στις 18:00 θα γίνει ο μικρός τελικός.
Στο μεταξύ, όπως έγινε γνωστό, οι αγώνες του Final 4 στην Belgrade Arena θα γίνουν σε glass floor, δηλαδή σε γυάλινο παρκέ, που αποτελεί την τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Είναι η πρώτη φορά που διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης θα γίνει σε τέτοια έδαφος.
Η πρώτη φορά που χρησιμοποιήθηκε το glass floor ηταν στο Παγκόσμιο Κύπελλο Under 19 Γυναικών. Κατόπιν, η γερμανική λίγκα το χρησιμοποίησε για μία φορά τον Σεπτέμβριο, στο εναρκτήριο παιχνίδι της σεζόν μεταξύ της Μπάγερν και της Μιτελντόιτσερ. Ο φίλαθλος κόσμος του μπάσκετ το συνάντησε στο NBA Αll Star Weekend, στο Celebrity Game και στους διαγωνισμούς του Σαββάτου.