27/07/2024
Basket League Top ΕΛΛΑΔΑ

ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 93-81: Νίκησε με δύσκολη ανατροπή ο Δικέφαλος

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στην Πυλαία, με τον ΠΑΟΚ να είναι τελικά εκείνος που πήρε την σπουδαία νίκη. Στο 5-4 ανέβηκαν οι Θεσσαλονικείς, στο 3-6 οι Ροδίτες.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, προηγήθηκε ακόμα και με διψήφιες διαφορές, ενώ στην ανάπαυλα βρέθηκε μπροστά με εννέα πόντους (38-47).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Κολοσσός πήρε δύο φορές προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων (40-54 και 46-60) και έδειχνε να ελέγχει την αναμέτρηση. Όμως, ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω και με μια αντίδραση διαρκείας κατάφερε να μειώσει στους πέντε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-66), με την αντεπίθεσή του αυτή να συνεχίζεται και να ολοκληρώνεται στην τελευταία περίοδο, εκεί που με σκορ 32-15 η ομάδα του Φώτη Τακιανού “καθάρισε” την αναμέτρηση.

Για τον ΠΑΟΚ, ο Σμιθ είχε 16 πόντους, 15 ο Χάρισον που μοίρασε και 5 ασίστ. Για τον Κολοσσό 20 πόντους σκόραρε ο Γκάουντλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81