27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 71-68: Άθλιος Παναθηναϊκός πήρε ό, τι του άξιζε στην Πόλη

Σε μία τραγική, ως επί το πλείστον, εμφάνιση ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Εφές στην Πόλη, με μόνιμο βραχνά τον Ταϊρίκ Τζόουνς με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ (7 επιθετικά) καθώς και την κακή συμπεριφορά στα αμυντικά ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν 19 επιθετικά ριμπάουντ στο παιχνίδι.

Το ματς

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν πολύ χαλαροί και νωθροί στο παρκέ. Με την λανθασμένη αυτή νοοτροπία οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν βρέθηκαν από νωρίς πίσω και με τον Ταϊρίκ Τζόουνς να κυριαρχεί στην επίθεση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφιες διάφορες. Ο Λάρκιν ήταν επίσης εξαιρετικός και έκανε το 23-11, δίνοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων για πρώτη φορά στην ομάδα του. Το σκορ της πρώτης περιόδου έκλεισε στο 23-15 υπέρ της τουρκικής ομάδας, μετά από 4-0 του τριφυλλιού.

Το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους είχε δύο όψεις. Αρχικά, η ομάδα του Ερντέμ Τσαν ανέβασε ακόμα περισσότερο την υπέρ της διαφορά, αφού προηγήθηκε δύο φορές με δεκατρείς πόντους (30-17 και 34-21). Όμως, οι πράσινοι ξύπνησαν στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ημιχρόνου και με διαφορετική νοοτροπία, κυρίως στην άμυνα, και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ναν, μείωσαν στους έξι, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 37-31.

Στην έναρξη της επανάληψης ο Παναθηναϊκός συνέχισε δυναμικά. Οι πράσινοι όχι μόνο επέστρεψαν, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν, με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει προηγούμενους με 50-52.

Το τελευταίο δεκάλεπτο επρόκειτο να είναι συναρπαστικό. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κρατήσουν τη διαφορά και με σπουδαίο τρίποντο του Ναν, 1′ και 51″ πριν το τέλος προηγήθηκαν με 65-68. Με το σκορ στο 67-68 και με 49 δευτερόλεπτα για τη λήξη, ο Σέιν Λάρκιν πήρε ένα αρκετά αμφιλεγόμενο φάουλ που του έδωσε τη δυνατότητα να εκτελέσει τρεις βολές. Ο Αμερικάνος ήταν ψύχραιμος και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του, 70-68. Η επίθεση του Παναθηναϊκού στη συνέχεια ήταν κάκιστη, ο Ντάριους Τόμπσον ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε, με τον Μήτογλου να χάνει την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αφού αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο φινάλε.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ: «Πήρα τη σωστή απόφαση-Ήρθα για να πάρουμε την Ευρωλίγκα»

Πολυτιμότερος για τους νικητές – ποιος άλλος – ο Ταϊρίκ Τζόουνς με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Στους 20 πόντους σταμάτησε ο Σέιν Λάρκιν. Για τον Παναθηναϊκό από 13 σκόραραν οι Λεσόρ και Ναν, 12 πόντους είχε ο Γκραντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68