27/07/2024
Euroleague Top

Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 90-76: Απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο, τρίτη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και με πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να προηγείται στο σκορ. Η Βίρτους σταδιακά ισορρόπησε και στις αρχές της τελευταίας περιόδου πέρασε μπροστά με πέντε πόντους, αλλά ένα απίστευτο επιμέρους 28-9 έδωσε την πέμπτη νίκη στην ελληνική ομάδα και την δεύτερη σ’ αυτή τη διαβολοβδομάδα.

Το ματς

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση με 0-4. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν γρήγορα πήρε προβάδισμα με 6-4 με δύο τρίποντα, ένα άμεσο του Γκριγκόνις και ένα καλάθι και φάουλ του Μήτογλου. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια μέχρι το 10-11, με τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια να βάζει τέσσερις σερί πόντους, δύο με τον Ναν και δύο με τον Μπαλτσερόφσκι, δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων 14-11, για πρώτη φορά στους γηπεδούχους. Μετά το τηλεοπτικό timeout, οι πράσινοι βελτίωσαν την άμυνά τους και μετά από ένα 5-2, που σφραγίστηκε με τρίποντο του Μήτογλου, προηγήθηκαν για έξι, 19-13, με τον ίδιο παίκτη, φτάνοντας τους οκτώ προσωπικούς πόντους, να κάνει το 21-15, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό της πρώτης περιόδου.

Ο Ναν ήταν πολύ δραστήριος και φτάνοντας ήδη τους επτά πόντους, έκανε το 28-21, με τον Αμερικανό να κάνει το 30-23. Το τριφύλλι συνέχισε εξίσου καλά και παρά το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Λούνμπεργκ που έκανε το 30-26, έβαλε τέσσερις αναπάντητους πόντους, αναγκάζοντας τον Λούκα Μπάνκι να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους τρεις, 36-33, ενώ συνέχιζαν να απειλούν τον Παναθηναϊκό καθώς έβρισκαν τις επιθετικές λύσεις, κυρίως με τους Μπελινέλι και Σενγκέλια, και να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Ο πολύ “οικονομικός” – και σήμερα – Γκραντ έφτασε ήδη τους πέντε πόντους, με τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα, με τον Μπελινέλι να διαμορφώνει με σουτ δύο πόντων το σκορ του ημιχρόνου στο 45-42.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  BOOM: Μετά το Total Show, έρχεται και η Total Euroleague (vid)

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Βίρτους προηγήθηκε και πάλι (47-48) μετά το 0-4, με σόου του Μπελινέλι, με τον Ιταλό να φτάνει τα τέσσερα τρίποντα. Γρήγορα, ο Μήτογλου ευστόχησε σε σουτ πίσω από τα 6.75μ, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 50-48. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά επιθετικά τους ριμπάουντ και με δύο τρίποντα, ένα του Σμιθ και ένα του Παγιόλα, προηγήθηκαν εκ νέου (52-54), με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να φτάνει τα τέσσερα τρίποντα σε ισάριθμα λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ήταν “μία σου και μία μου”, αλλά η Βίρτους διατηρούσε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή για το μεγαλύτερο διάστημα. Ο Μπελινέλι εκτελούσε από μακριά, ο Σενγκέλια “κεντούσε” στο χαμηλό ποστ, οι Ιταλοί προηγήθηκαν με τέσσερις, όμως ο τελευταίος λόγος του δεκαλέπτου ανήκε στον Βιλντόσα, που με μακρινό τρίποντο έκανε το 62-63. Η τελευταία περίοδος επρόκειτο να είναι συναρπαστική.

Στην αρχή αυτής, οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με πέντε πόντους, 62-67, με τον Παναθηναϊκό να είναι ιδιαίτερα νευρικός και μόνοτονος, καθώς εκτελούσε συνεχώς τρίποντα. Ο Γκριγκόνις όμως, βγήκε μπροστά, με τον Λιθουανό να βάζει καλάθι και φάουλ και να μοιράζει έτοιμο καλάθι στη συνέχεια στον Μήτογλου, με τον Έλληνα ψηλό να ισοφαρίζει στους 67. Οι πράσινοι επέκτειναν το σερί τους στο 11-0, με τον Λεσόρ να… ξυπνά την κατάλληλη στιγμή και να κάνει το 73-67, με το ΟΑΚΑ να φλέγεται και να θυμίζει εικόνες από τα παλιά. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν κοίταξαν ξανά πίσω, ο Γκριγκόνις έβγαλε καθοριστικές άμυνες, Σλούκας και Λεσόρ ήταν καταλυτικοί στην επίθεση και ο Μήτογλου έκανε το 81-70, δυσχεραίνοντας το έργο της Βίρτους για τα επόμενα 2:26′. Ο ίδιος έφτασε τους 24 με το τρίτο του σουτ τριών πόντων και το 85-72 έμοιαζε να είναι καταδικαστικό για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπαλτσερόφσκι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με εντυπωσιακό κάρφωμα και ο Γκραντ σφράγισε τη νίκη με 90-76.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ στη Βουλγαρία: «Στον Ολυμπιακό με ανθρώπους που με σέβονται και με θεωρούν σημαντικό-Μου λείπει η Ευρωλίγκα»

MVP για τους νικητές και πάλι ο Μήτογλου με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, από 11 έβαλαν οι Σλούκας και Ναν, ενώ 10 είχε ο Λεσόρ και άλλους τόσους ο Μπαλτσερόφσκι. Καταπληκτικός και σήμερα ο Γκραντ με 7 πόντους, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 0 λάθη. Για τη Βίρτους οι συγκλονιστικοί Σενγκέλια και Μπελινέλι με 17 και 20 πόντους αντίστοιχα δεν έφταναν στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76