27/07/2024
Basket League Top ΕΛΛΑΔΑ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76: Μείωσε ο Παναθηναϊκός, ματσάρα την Τετάρτη στο Σ.Ε.Φ

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 83-76 κόντρα στον Ολυμπιακό στο φλεγόμενο ΟΑΚΑ, μείωσε σε 2-1 την σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League και το ενδιαφέρον πλέον μεταφέρεται στο Σ.Ε.Φ την ερχόμενη Τετάρτη, σε ένα παιχνίδι που αναμένεται να είναι απολαυστικό.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Με τους Ναν (15 πόντοι), Λεσόρ (8 πόντοι) και Αντετοκούνμπο (6 πόντοι και 5 ριμπάουντ) να είναι οι απόλυτοι πρωταγωνιστές του τριφυλλιού στο διάστημα αυτό, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους, 40-24. Όμως, οι παίκτες του Ολυμπιακού περιόρισαν την διαφορά, καθώς με 3-10 επιμέρους σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους και με βασικούς άξονες στην επίθεση τους Μιλουτίνοφ και Πίτερς, πήγαν στο -9 στην ανάπαυλα, 43-34.

Στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο ματς. Παρότι οι πράσινοι είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου το προβάδισμα, ακόμα και με διψήφιες διαφορές, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλαν αντίδραση, με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Πετρούσεφ, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 61-59.

Η αντεπίθεση των ερυθρόλευκων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ισοφάρισαν αρχικά σε 64-64 και λίγο αργότερα σε 66-66. Μάλιστα, στη συνέχεια πήραν και για πρώτη φορά τα ηνία στο σκορ με 72-73, έπειτα από κάρφωμα του Μιλουτίνοφ. Ωστόσο, ένα 9-0 σερί του Παναθηναϊκού, με κύριους πυλώνες στην επίθεση τους Λεσόρ και Παπαπέτρου, διαμόρφωσε το 81-73 και επί της ουσίας έβαλε τίτλους τέλους στο αποψινό παιχνίδι, το οποίο έληξε στο 83-76, με δύο βολές του Σλούκα στο φινάλε.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ο Αβδάλας πρώτη κίνηση του Περιστερίου

Για τους νικητές, απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Λεσόρ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. 21 πόντους είχε ο Ναν, ενώ στους 13 πόντους σταμάτησε ο Σλούκας. Για τον Ολυμπιακό, εξαιρετικός και απόψε ήταν ο Μιλουτίνοφ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76