21/05/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82: Έχασε το αβαντάζ μέσα από τα χέρια του ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε με νύχια και με δόντια απέναντι στην Μπαρτσελόνα, είχε την ευκαιρία του να νικήσει το παιχνίδι και στην κανονική διάρκεια, αλλά και στην παράταση, όμως ένα φάουλ του Πετρούσεφ στον Πάρκερ, που έχει σηκώσει πολλή συζήτηση, έδωσε το δικαίωμα στον 28χρονο φόργουορντ της Μπαρτσελόνα να εκτελέσει τρεις βολές και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με 80-82.

Το ματς

Ιδιαίτερα αμφίρροπο και ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού. Αρχικά, είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει με περισσότερους από τέσσερις πόντους (4-8), ενώ το ματς ήταν ιδιαίτερα σκληρό, καθώς η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε μόλις στο 13-13.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, οι Πετρούσεφ με 7 πόντους και Ράιτ με 11 έδωσαν πνοή στην επίθεση του Ολυμπιακού, καθώς οι ερυθρόλευκοι βασίστηκαν στους δύο αυτούς ψηλούς και προηγήθηκαν ακόμα και με οκτώ πόντους, 37-29, λίγο πριν ο Κάλινιτς ευστοχήσει σε τρίποντο και διαμορφώσει το 37-32, σκορ με του οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν οι Καταλανοί που ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιθετική πολυφωνία, με τους Λαπροβίτολα, Πάρκερ, Βέσελι και Ερνανγκόμεθ να συνεισφέρουν, κατάφεραν να κλείσουν στο υπέρ τους 51-57 την τρίτη περίοδο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αίμα κι άμμος. Οι γηπεδούχοι αρχικά ψαλίδισαν την διαφορά και με αντεπίθεση διαρκείας μπόρεσαν στη συνέχεια να πάρουν προβάδισμα με 69-63, 2′ πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς. Όμως, η Μπάρτσα είχε τις απαντήσεις και με δύο τρίποντα του Αμπρίνες μείωσε σε 71-69, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει για την ομάδα του Πειραιά ο Ουόκαπ. Έπειτα, Γκος και Ουόκαπ αστόχησαν για τον Ολυμπιακό και έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Ρότζερ Γκριμάου να ισοφαρίσουν ή ακόμα και να κερδίσουν το παιχνίδι. Ο Σατοράνσκι δεν κατάφερε να βάλει το τρίποντο που επιχείρησε, όμως στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα βγήκε έξω, με την Μπαρτσελόνα να έχει ακόμα μία ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία. Τότε, ο Σατοράνσκι παραβίασε τον κανόνα των πέντε δευτερολέπτων στην επαναφορά, οι διαιτητές δεν σφύριξαν κάτι και ο Λαπροβίτολα έβαλε το lay-up, με το οποίο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση στο 71-71, καθώς ο Γκος έχασε την ευκαιρία, με mid-range δίποντο να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  To «πράσινο» Top-5 από τη Euroleague (vid)

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, έως ότου ο Φαλ δώσει δύο φορές αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (78-75 και 80-77). Παρόλα αυτά, με το σκορ στο 80-77, ο Σατοράνσκι ευστόχησε σε σπουδαίο τρίποντο και ισοφάρισε σε 80-80, ενώ αντιθέτως, ο Γκος δεν κατάφερε να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, καθώς αστόχησε σε σουτ πίσω από τα 6.75μ. Έτσι, φτάσαμε στην τελευταία φάση, όταν και ο Πάρκερ πήρε την τελευταία μπάλα για τους Ισπανούς. Εκείνος επιτέθηκε πάνω στον Πετρούσεφ και κέρδισε το φάουλ και μαζί την ευκαιρία να εκτελέσει τρεις βολές, καθώς ήταν σε προσπάθεια για σουτ. Ο Αμερικάνος έβαλε τις δύο από τις τρεις και διαμόρφωσε έτσι το τελικό 80-82 για την Μπαρτσελόνα, που έφυγε με το μεγάλο break από το ΣΕΦ, με τους ερυθρόλευκους να θέλουν επειγόντως νίκη στο Game 4 για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου.

MVP του ματς ήταν ο Σατοράνσκι με 13 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Βέσελι με 16 πόντους. Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Πετρούσεφ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ και Ράιτ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κανονική διάρκεια), 80-82 (παράταση)