22/05/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 83-85: Πήγε για την ανατροπή της χρονιάς, αλλά έμεινε στη… μέση

Ο Παναθηναϊκός ήταν ωσεί παρών για 37′ στο Βελιγράδι, ωστόσο έφτασε κοντά σε μυθική ανατροπή, όταν και ισοφάρισε σε 83-83. Εντούτοις, από την μία η ολιγωρία στο αμυντικό ριμπάουντ, από την άλλη ορισμένα αμφιλεγόμενα σφυρίγματα, είχαν σαν αποτέλεσμα οι πράσινοι να ηττηθούν με 85-83. Πλέον, βρίσκονται πίσω με 2-1 και ψάχνουν πάση θυσία τη νίκη στο παιχνίδι της Μεγάλης Πέμπτης, για να ισοφαρίσουν την σειρά και να την στείλουν σε πέμπτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη εβδομάδα.

Το ματς

Η Μακάμπι μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε από πολύ νωρίς να χτίσει διψήφιες διαφορές, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-11, με τους Σόρκιν και Κόλσον να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού στο διάστημα αυτό, καθώς σκόραραν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Εν συνεχεία, στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και η δεύτερη περίοδος. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ήταν άνευροι αμυντικά, η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε το καλό επιθετικό της βράδυ και διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα ακόμα και στο +15, 44-29. Όμως, ένα μικρό επιμέρους 2-8, διαμόρφωσε το σκορ στο 46-37, με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Στο πρώτο μισό της επανάληψης, η ομάδα του λαού συνέχισε να κυριαρχεί και με τον Νίμπο να βρίσκεται σε σπουδαία κατάσταση, μπόρεσε να ξεφύγει ακόμα και με +18, 57-39, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Έκτοτε και μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης, οι παίκτες του Όντεντ Κάτας διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει σε κανένα σημείο να μειώσει περισσότερο από το -6 (69-63).

Η Μακάμπι έβρισκε πάντα τις λύσεις, μπαίνοντας με προβάδισμα 10 πόντων (81-71) στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα. Παρόλα αυτά, το τριφύλλι έβγαλε μαχητικότητα και με ορισμένα τεράστια σουτ από τους Παπαπέτρου και Ναν, μείωσε σε απόσταση αναπνοής, 83-82, με 1′ και 16″ να απομένουν για το φινάλε. Τότε, σε μία ομολογουμένως καθαρή φάση, όταν ο Νίμπο πάτησε ξεκάθαρα εκτός παρκέ, οι διαιτητές έδωσαν στην συνέχεια την μπάλα στην Μακάμπι, η οποία πάντως δεν αξιοποίησε την επίθεσή της. Μάλιστα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έβγαλαν την άμυνα, βγήκαν σε δύο εναντίον ενός αιφνιδιασμό, ο Λεσόρ πήρε το φάουλ και ευστοχώντας σε μία βολή, ισοφάρισε σε 83-83.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  To «πράσινο» Top-5 από τη Euroleague (vid)

Με 42″ να απομένουν, οι Ισραηλινοί είχαν την κατοχή. Αρχικά, ο Μπράουν αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε, όμως ο Ουέμπ πήρε το ριμπάουντ και έδωσε την ευκαιρία στον 33χρονο γκαρντ της Μακάμπι να σουτάρει ξανά. Ο Μπράουν δέχθηκε το μπλοκ από τον Λεσόρ, αλλά οι διαιτητές αρχικά μέτρησαν το καλάθι. Έπειτα, από εξέταση της φάσης στο instant replay, το καλάθι ακυρώθηκε και δόθηκε τζάμπολ. Ο Νίμπο κέρδισε τη μονομαχία για τους γηπεδούχους και ο Γκραντ έδωσε το τελευταίο φάουλ της ελληνικής ομάδας. Ο κόουτς Κάτας κάλεσε timeout, μέσα από το οποίο ο Μπράουν κέρδισε το φάουλ από τον Γκραντ και ευστόχησε σε δύο βολές, κάνοντας το 85-83, με 2.8″ να υπολείπονται στο ρολόι. Αυτή τη φορά ήταν ο Τούρκος τεχνικός των πρασίνων που πήρε το timeout για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του. Ωστόσο, ο Ναν δεν ευστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 85-83 και πλέον παίζει ένα παιχνίδι δίχως αύριο σε 48 ώρες για να μείνει ζωντανός στην μάχη που δίνει για την πρόκριση στο Final Four.

Για τους νικητές, ο Νίμπο ήταν ανίκητος, αφού σκόραρε 22 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Φανταστικός ο Λορέντζο Μπράουν με 16 πόντους και 8 ασίστ, ενώ 13 πόντους είχε ο Κόλσον. Στον αντίποδα, για το τριφύλλι ο Ναν σκόραρε 25 πόντους, ενώ ο σταθερά καλός Παπαπέτρου σταμάτησε στους 17 πόντους και τα 6 ριμπάουντ. Ο Λεσόρ πρόσθεσε 14 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, όμως ήταν ξανά άστοχος από την γραμμή των βολών (6/12).

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Συμμετείχαν σε μέρος της προπόνησης Σλούκας και Χουάντσο!