27/07/2024
Top ΕΘΝΙΚΕΣ Εθνική Ανδρών

Ολλανδία – Ελλάδα 72-74: Διπλό – χρυσάφι με φανταστικό Τολιόπουλο

Σε ένα παιχνίδι θρίλερ, η Εθνική μας βρέθηκε ακόμα και στο -13, 31-18, κόντρα στην Ολλανδία στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, η “επίσημη αγαπημένη” δεν τα παράτησε, έβγαλε μέταλλο σπουδαίας ομάδας και με μυθικό Τολιόπουλο στην τρίτη περίοδο, έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με 72-74.

Το ματς

Ιδιαίτερα χαμηλό ήταν το σκορ της εναρκτήριας περιόδου. Η Εθνική μας μπήκε καλύτερα στο παρκέ. Με τον Τολιόπουλο να σκοράρει, βάζοντας πέντε πόντους στο ξεκίνημα, αλλά και να μοιράζει ασίστ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 2-7, ενώ στη συνέχεια έχτισε και διαφορά έξι πόντων, 6-12, με τρίποντο του Χαραλαμποπούλου. Ωστόσο, η Ολλανδία εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιθετικές επιλογές της Ελλάδας στη συνέχεια, έβγαλε καλές άμυνες και με όπλο της τον αιφνιδιασμό, έκανε 6-0 σερί και ισοφάρισε σε 12-12, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Βασίλης Σπανούλης κάλεσε timeout, με σκοπό να ηρεμήσει τους παίκτες του και να σχεδιάσει τις επόμενες επιθέσεις. Έκτοτε, τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μωραΐτη έφεραν την ομάδα μας μπροστά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται έτσι στο 12-16.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μισού του πρώτου μέρους, οι Ολλανδοί ανέτρεψαν την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν σπουδαίες άμυνες, η Ελλάδα έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο – χαρακτηριστικό ότι σε 14 λεπτά είχε ήδη 11 (!) λάθη και έτσι οι “Οράνιε” πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ και στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά τους στο 25-18. Ο προπονητής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος κάλεσε τους παίκτες του στον πάγκο, καθώς έβλεπε ότι τα πράγματα δεν πήγαιναν καθόλου καλά για την Εθνική. Όμως, έπειτα από αυτό, η Ολλανδία επέστρεψε ακόμα καλύτερη. Με δύο αλλεπάλληλα τρίποντα, ένα από τον Βαν Άικ και ένα από τον Βέρβερς, εκτόξευσε το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα, 31-18. Στο σημείο εκείνο, ήταν οι Λούντζης και Καλαϊτζάκης που βγήκαν μπροστά για την “επίσημη αγαπημένη”. Οι δύο γκαρντ συνδυάστηκαν για δέκα πόντους (από πέντε ο καθένας) και ήταν οι βασικοί παράγοντες, ώστε η Εθνική να μειώσει στους επτά πόντους, 37-30, αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Σίβεκ να καλέσει timeout. Αφού επέστρεψαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, ο Καλαϊτζάκης σκόραρε ξανά και έκανε το 37-32. Εντούτοις, η Ελλάδα πήγε στο -7 στα αποδυτήρια, 39-32, έπειτα από ωραίο lay-up του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, του Γιανίκ Φράνκε.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Total Show, γύρος δεύτερος: Επόμενη καλεσμένη της εκπομπής η Νάντια Βελέντζα (vid)

Στην τρίτη περίοδο, η Εθνική σάλπισε την αντεπίθεσή της. Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Τολιόπουλο, που έκανε όργια, αφού σκόραρε 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Εκμεταλλευόμενη την καλή άμυνα, που έφερε ακόμα καλύτερη επίθεση, η Ελλάδα ψαλίδισε σταδιακά τη διαφορά και κατάφερε εν συνεχεία να προηγηθεί με πέντε πόντους, 53-58, ενώ το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα μας με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 58-62.

Στην τελευταία περίοδο και παρά την ανάκαμψη της Εθνικής μας, ο Φράνκε έβαλε γρήγορα μπροστά την Ολλανδία. Ο 27χρονος γκαρντ έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους και διαμόρφωσε το 63-62. Στη συνέχεια, οι άμυνες ήταν οι πρωταγωνίστριες. Με την νευρικότητα και την αστοχία να κυριαρχούν, η ομάδα μας είχε σκοράρει μόλις δύο πόντους σε έξι λεπτά, ενώ η Ολλανδία είχε οκτώ. Στη συνέχεια, ο Παπαγιάννης ισοφάρισε σε 66-66, τρισίμισι λεπτά πριν το τέλος. Στο σημείο εκείνο, ήταν η ώρα του Δημήτρη Μωραΐτη να ξεχωρίσει. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έβαλε τέσσερις συνεχόμενους πόντους και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Ελλάδα, 68-70. Όμως, ο Σάφτενααρ είχε εξελιχθεί σε μόνιμο… βραχνά για την Εθνική. Ο πρώην ψηλός του Ρεθύμνου συνέχισε να σκοράρει, φτάνοντας του πέντε συνεχόμενους πόντους και έφερε εκ νέου μπροστά την ομάδα του με 71-70, 1 λεπτό και 13 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ματς. Στην επόμενη επίθεση, οι διαιτητές χρέωσαν τον Παπαγιάννη με ένα – μάλλον υπερβολικό – επιθετικό φάουλ, ενώ ούτε η Ολλανδία αξιοποίησε την δική της επίθεση. Με 38″ να απομένουν για το τέλος, η ομάδα μας είχε την κατοχή. Ο Τολιόπουλος εκτέλεσε γρήγορα την επίθεση για να έχει ακόμα μία ευκαιρία η Ελλάδα, ευστόχησε από κοντά και έκανε το 71-72, με 29.5 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβγαλε την άμυνα και ο Χαραλαμπόπουλος κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, κάνοντας το 71-74. Έπειτα, η Εθνική υπέπεσε στο φάουλ για να μην αφήσει τους “πορτοκαλί” να σουτάρουν από το τρίποντο. Ο Κλουφ ευστόχησε στην μία από τις δύο βολές, ο Κουζέλογλου εξασφάλισε το ριμπάουντ και κλείδωσε έτσι το υπερπολύτιμο διπλό για την Ελλάδα με 72-74.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ουόκαπ: «Πρέπει να με… τσιμπήσω για να καταλάβω τι ζω, η μητέρα μου έκλαψε όταν προκριθήκαμε»

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, είναι ο τραυματισμός του Αντετοκούνμπο, που αποχώρησε από το παιχνίδι με κάκωση στο γόνατο και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Παράλληλα, ο Ζούγρης έκανε το ντεμπούτο του με την Εθνική Ανδρών, ενώ ο Μήτρου Λονγκ δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων.

Για τους νικητές, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τολιόπουλος με 26 πόντους και 8 ασίστ. Συνεισέφερε σημαντικά ο Μωραΐτης με 14 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ο Σάφτενααρ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, ενώ στους 10 σταμάτησε ο Κράαχ.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74