16/04/2024
Basket League Top

Νίκησε και ισοφάρισε τον ημιτελικό το Περιστέρι bwin

Στο πέμπτο, και τελευταίο παιχνίδι της σειράς, θα κριθεί η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό της Basket League, από το ζευγάρι Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin. Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν εκ νέου στην έδρα τους, με 76-71, ισοφάρισαν σε 2-2 και πλέον ο αγώνας στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Τρίτη έχει χαρακτήρα τελικού πρόκρισης.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έχτισε διψήφιες διαφορές ενώ στο φινάλε που ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, είχε καθαρό μυαλό και λύσεις ώστε να φτάσει στην επικράτηση. Ο Σιλβέν Φρανσίσκο βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά έχοντας 24 πόντους με 5/5 τρίποντα και 3/4 δίποντα, ενώ σημαντική δουλειά έκανε ο Μίρο Μπιλάν (14π., 8ριμπ.) κοντά στο καλάθι αλλά και ο Αλέκσα Ραντάνοφ με 15 πόντους.

Για τον Παναθηναϊκό που αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα επιθετικά στο πρώτο μέρος και τελείωσε το παιχνίδι με 5/23 τρίποντα, ο Μάριους Γκριγκόνις είχε 20 πόντους και 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Αρτούρας Γκουντάιτις συμπλήρωσε 11 πόντους, ενώ οι Ματέους Πονίτκα και Ντέρικ Γουίλιαμς είχαν από 10 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στο παιχνίδι, βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο παιχνίδι που έφτασε ακόμη και στο +6 όταν ο Γκουντάιτις με γκολ φάουλ έκανε το 7-13. Εκεί όμως άρχισαν τα προβλήματα απέναντι στην άμυνα του Περιστερίου bwin. Ο Παναθηναϊκός έμεινε δίχως σκορ εντός παιδιάς ως το τέλος του δεκαλέπτου και οι γηπεδούχοι έτρεξαν αρχικά σερί 9-0 και συνολικά επιμέρους 14-2 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 21-15. Η άμυνα των γηπεδούχων συνέχισε να μην αφήνει τον Παναθηναϊκό να βρει ρυθμό και παράλληλα «έφτιαχνε» το παιχνίδι του Περιστερίου bwin. Φρανσίσκο, Ραντάνοφ και Κασελάκης σκόραραν διαδοχικά με τη διαφορά να ανεβαίνει στο 14′ (27-17) σε διψήφια επίπεδα και δύο λεπτά αργότερα με τις βολές του Ντένμον στο +16 (39-23), με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει το Περιστέρι στο 41-28.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Παναθηναϊκός AKTOR-Ολυμπιακός: Game 7 της σεζόν στο ΟΑΚΑ

Η επιθετική εικόνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε στην τρίτη περίοδο, με τους «πράσινους» να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (47-38) στο 25′ και σταδιακά να φτάνουν σε απόσταση μόλις δύο σουτ με τον Γουίλιαμς να κάνει το σκορ 57-53 λίγο πριν από το φινάλε του δεκάλεπτου. Είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη σημείωσαν 28 πόντους σε όλο το πρώτο μέρος και 27 στο 3ο δεκάλεπτο.

Ο Ραντάνοφ έδωσε και πάλι ανάσα στην ομάδα του κάνοντας το 63-55 με τρίποντο με τους γηπεδούχους να συντηρούν αυτό το προβάδισμα ως και το τελευταίο δίλεπτο του αγώνα. Πονίτκα και Γκριγκόνις έκαναν τον Παναθηναϊκό ξανά διεκδικητή της νίκης μειώνοντας σε 69-67 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος, όμως στα 70” ο Φρανσίσκο με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 72-67. Ο Παναθηναϊκός έκανε λάθος στην επίθεσή του με τον Ντένμον να πηγαίνει στις βολές και με 1/2 να κλειδώνει το προβάδισμα με 73-67. Στα 15” ο Λι με το πρώτο του εύστοχο σουτ, τρίποντο από την γωνία, μείωσε σε 74-71, όμως ο Ντένμον ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των βολών γράφοντας το τελικό 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71.

PHOTOCREDIT: esake.gr