27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μακάμπι – Βιλερμπάν 98-90: Ζορίστηκε, νίκησε και μπαίνει στο κυνήγι της εξάδας

Η Μακάμπι τα βρήκε σκούρα κόντρα στην αξιόμαχη Βιλερμπάν, που το πάλεψε πολύ, αλλά με μπροστάρη τον φανταστικό Ουέιντ Μπόλντουιν, που σκόραρε 30 πόντους, πήρε την σπουδαία νίκη με 98-90 και με ρεκόρ πλέον 17-13, κοιτάει ακόμα ψηλότερα για τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές της διοργάνωσης.

Το ματς

Ιδιαίτερα φορτσάτη μπήκε στο παιχνίδι η Μακάμπι. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας, με τον Μπόλντουιν να δείχνει τις διαθέσεις του από νωρίς, καθώς σκόραρε 6 πόντους στα πρώτα 6′, πήρε προβάδισμα με 18-9. Όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν, ψαλίδισαν την διαφορά και με καλάθι του Ντε Κολό, έκλεισαν στο -2 το πρώτο δεκάλεπτο, 23-21.

Το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους ήταν πολύ ισορροπημένο. Μάλιστα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε ξεφύγει με περισσότερους από 4 πόντους, γεγονός που μαρτυρά απόλυτα το πώς κυλούσε το ματς στην δεύτερη περίοδο. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε μπροστά την Βιλερμπάν, με σκορ 47-49.

Με την έναρξη της επανάληψης, η ομάδα του Πιερίκ Πουπέ συνέχισε να βάζει δύσκολα στην Μακάμπι, αφού κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους, 54-64, μετά από τρίποντο του Πάρις Λι. Οι Ισραηλινοί ωστόσο έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους σκορ 12-5 στο τελευταίο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, μείωσαν στους τρεις πόντους, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 66-69.

Η τέταρτη περίοδος ήταν απολαυστική. Η Βιλερμπάν προσπαθούσε με… νύχια και με δόντια να διατηρήσει τα ηνία στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, παρά τις προσπάθειες της Μακάμπι να ανακτήσει το προβάδισμα, οι Γάλλοι για περίπου 4′ δεν της το επέτρεπαν. Παρόλα αυτά, από το 72-76 και μετά, ο Μπόλντουιν το πήρε προσωπικά και έχοντας ως σημαντικούς συμπαραστάτες τους Κόλσον – κυρίως – και Νίμπο – δευτερευόντως – έδωσε το “ροζ φύλλο” στην ομάδα του και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσει τις όποιες ελπίδες έχει για πρόκριση στην τελική εξάδα της Euroleague.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Γιαννακόπουλος: «Έχει χαθεί προ πολλού το όριο, βέβαιος ότι πολιτική ηγεσία και θεσμοί θα παρέμβουν εμφατικά»

Για τους νικητές, ο Μπόλντουιν έβαλε 30 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ. Εξαιρετικός ο Κόλσον με 23 πόντους, στους 18 πόντους και τα 10 ριμπάουντ σταμάτησε ο Νίμπο. Από πλευράς Ασβέλ, ο Ντε Κολό σκόραρε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-49, 66-69, 98-90