27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Παρτίζαν – Μπασκόνια 87-83: Ντερμπάρα στο Βελιγράδι με μεγάλη νικήτρια την Παρτίζαν

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι, με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Παρτίζαν έφτασε στη νίκη με 87-83 κόντρα στην Μπασκόνια και στρογγυλοκάθεται πλέον στην 10η θέση της Euroleague με 14 νίκες, εν αναμονή του παιχνιδιού της Βαλένθια με την Μονακό (20/3). Από την άλλη, στο 16-14 και στην 9η θέση βρίσκεται η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ανήκε στην Παρτίζαν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ της “Stark Arena” και με τους Πάντερ, Καμίνσκι και Καμπόκλο να… τραβούν κουπί στην επίθεση, έκλεισε προηγούμενη την πρώτη περίοδο με 23-16.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, η Μπασκόνια μείωσε στους τρεις πόντους, 23-20, έπειτα από δύο σουτ δύο πόντων, ένα από τον Μονέκε και ένα από τον Θίοντορ. Στη συνέχεια όμως, η σερβική ομάδα ανέβασε σταδιακά τον ρυθμό της και κατάφερε μάλιστα να πάρει ακόμα και διψήφιο προβάδισμα, 38-27, 4′ πριν το ημίχρονο, με καλάθι και φάουλ του Άντζουσιτς. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 6-15, πήγαν στα αποδυτήρια σε απόσταση καλαθιού από τους αντιπάλους τους, 44-42.

Στην τρίτη περίοδο, η Παρτίζαν ξεκίνησε πάλι με το πόδι στο γκάζι. Με καλό επιθετικό ρυθμό, διεύρυνε την διαφορά της εκ νέου κοντά σε διψήφια επίπεδα, με μεγαλύτερο προβάδισμα το +11 (64-53, 66-55), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 69-60.

Στην τέταρτη περίοδο και με τον Πάντερ να αναλαμβάνει δράση, οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με +12, 78-66, με 7′ για το τέλος. Εντούτοις, ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ των Βάσκων από εκείνο το σημείο και έπειτα, είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στο -2 για την Μπασκόνια, 85-83, μετά από δίποντο του Χάουαρντ και με 39″ για το φινάλε. Στην επόμενη επίθεση της Παρτίζαν, ο Ντόζιερ ευστόχησε στο σουτ δύο πόντων που επιχείρησε και διαμόρφωσε έτσι το τελικό σκορ, 87-83, αφού ο Μαρίνκοβιτς αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο από πλευράς Ισπανών.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ στη Βουλγαρία: «Στον Ολυμπιακό με ανθρώπους που με σέβονται και με θεωρούν σημαντικό-Μου λείπει η Ευρωλίγκα»

MVP των νικητών ήταν ο Καμπόκλο με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. 20 πόντους πρόσθεσε ο Καμίνσκι, ενώ στους 18 πόντους σταμάτησε ο Πάντερ. Για την Μπασκόνια, 26 πόντους σκόραρε ο Μάρκους Χάουαρντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 44-42, 69-60, 87-83