23/06/2024
Kύπελλο Ελλάδας Ανδρών

Kύπελλο Μπάσκετ: Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης

Άνετες πρόκρισεις για Βίκο, Πρωτέα και Λεύκιππο από National League 1. Δύσκολα η Ηλιούπολη, πέρασε από την Αργυρούπολη ο Χολαργός στη National League 2.

Άνοιξε η αυλαία του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών με τα παιχνίδια της Α΄ Φάσης (1η αγωνιστική) όπου συμμετέχουν οι ομάδες από την National League 1 και National League 2. Τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων:

National League 1

Τετάρτη 13/9
Εθνικός Λιβαδειάς-Πανελευσινιακός (19.00)
Πρωτέας Βούλας-Πανελλήνιος 76-57
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-Αίολος Αγυιάς (20.00)
Λεύκιππος Ξάνθης-Πρωτέας Γρ. 89-62
Βίκος Ιωαννίνων-ΚΑΟ Δράμας 91-73
Τρίκαλα Basket-ΓΣ Σοφάδων 20-0 (α.α)
Πανσερραϊκός-Αναγέννηση Καρδ. 20-0 (α.α)
Νίκη Βόλου-ΧΑΝΘ (αναβολή)

Οι αγώνες αναλυτικά

Βίκος Ιωαννίνων – ΚΑΟ Δράμας 91-73
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Παπαγερίδης, Λυγούρας
Δεκάλεπτα: 26-25, 51-38, 73-58, 91-73
Βίκος Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Ντόβας 3(1), Χείλαρης 13, Μόρας 12, Βακουφτσής 3 (1), Αναγνωστάκης 13( 3), Μαυρογιάννης 5 (1) Τσιλούλης 17 (1), Πάτρας 15, Αποστόλου, Βαράκας, Τάταρης 10.
ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Ορφανίδης, Μπρουκς 10(2), Μαραβέγιας 12(3), Ρουμπιέρα 12, Γρηγοριάδης, Μπέσσας 16(3), Παπαδόπουλος 11, Παπαπασχάλης, Γρίψιος 7(1), Γεωργίου 5, Στεφανίδης.

Λεύκιππος Ξάνθης-Πρωτέας Γρ. 89-62
Διαιτητές: Ξενικάκης, Ντούρας, Ράπτης
Δεκάλεπτα: 33-18, 45-35, 65-50, 89-62
Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Πρέλεβιτς 8, Κουρτίδης 7(1), Παλλάκης 2, Μακαρατζής 5(1), Βασαλάκης, Μητρόπουλος 5(1), Διαμαντής 8(2), Γιαγκούλας 4, Μπουτσακτσή 12, Καλαμπάκας 8(2), Κατσαμούρης 30(4).
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Μαχαιριανάκης 5 (1), Αναστασόπουλος 3(1), Κλωναράς 13, Γρούδος 16(3), Σιπιτάνος 5, Τσιμίδης 2, Ζίμπρας, Κατηιρτζίδης, Ασλανίδης 2, Ιωαννίδης 10(1), Καναβός 6(2), Φαντέλας.

Πρωτέας Βούλας-Πανελλήνιος 76-57
Διαιτητές: Αναστασίου, Κονταράτος, Χρόνης
Δεκάλεπτα: 17-10, 33-27, 50-37, 76-57
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Ελ Ντενίρι 5 (1), Παλαιοχωρίτης 5 (1), Πεφάνης 19 (3), Καραμαλέγκος 10, Σταθόπουλος, Κυριλής 6, Τσιουμπρής 4, Αλμπίγιανιτς 5, Καραμαλέγκος 19 (1), Τζόλος 3 (1), Σφακιανάκης, Χωραφάς.
Πανελλήνιος (Οικονομάκης): Παπαδόπουλος 18 (2), Μαργέλης, Γεωργιάδης 3, Καπινιάρης 6, Βαλιώτης 4, Νάκης 8, Τσέλιος 3 (1), Νιβολιανίτης 2, Καλημέρης 10, Μιχάλης 3 (1), Κατιάκος.

Πέμπτη 14/9
Δ. Περιστεράκης 15.00 ΑΠΑΣ Νάξου-ΕΦΑΟΖ

Σάββατο 16/9
Μιχ. Μουρούτσος 17.00 ΑΟ Δάφνης-Εθνικός
Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Αναγέννηση
Ληξουρίου 17.00 ΝΕΟ Ληξουρίου-Έσπερος

National League 2

Τετάρτη 13/9
Αργοναύτης Νέας Κίου-ΚΑΠ 45-61
Ελευσίνα-Πεύκη (19.30)
Ερμής Αργυρούπολης-ΚΟ Χολαργού (18.30)
Αστέρας Τεμένης-Δούκας (20.00)
Ηλιούπολη-Αγ. Ανάργυροι 84-78
Γαργαλιάνοι-Πέρα 66-79
Δόξα Πύρρου-Ναύαρχος Βότσης 85-62
Όλυμπος ΕΚΕ-Ρούπελ (19.00)
Αλμυρός-Καστοριά 20-0 (α.α.)
ΑΕ Λάρισας-ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρα 0-20 (α.α)
Ιωάννινα ΣΚ-Τρίκαλα 20-0 (α.α.)

Οι αγώνες αναλυτικά

Δόξα Πύρρου-Ναύαρχος Βότσης 85-62
Δεκάλεπτα: 25-16, 43-28, 68-42, 85-62
Διαιτητές: Διαμαντής, Κάννης, Πλιάκος
Δόξα Πύρρου (Παππάς): Ιωαννίδης 6(2), Γυφτοκώστας 5(1), Ξιούρας 13(3), Πρίφτι, Μπαρτζώκας 2, Βασιλείου, Δόνος 9(1), Βελέγκας, Μπάλλας 19(1), Θώδης 12, Ίλιτς 11, Σταυρόπουλος 9(1).
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 14(1), Βενετίδης, Επαμεινώνδας 14(1), Πατεράκης, Κοτσαπουκίδης, Πουρλίδας 12(2), Βασιλάκης 4, Φωτιάδης 14(2), Μπίσκας 2, Κασιανός, Γιαννίκος 2.

Ηλιούπολη-Αγ. Ανάργυροι 84-78
Δεκάλεπτα: 21-25, 39-41, 65-60, 84-78
Διαιτητές: Ραπτογιάννης, Κουλουμπαρίτσης, Διολατζής
Ηλιούπολη (Βλουτής): Σπανός 6(2), Ζανιδάκης 7, Παπαδιονυσίου 31(6), Παναγόπουλος 3, Ντόγκας, Ευαγγέλου 14, Κατσουλός, Γιανναλέτσος 13(1), Μαντάς 4, Πρόγκας 4.
Άγιοι Ανάργυροι (Φασουλόπουλος): Ζουμαδάκης 3(1), Παυλιτινάς, Αλεξανδρόπουλος 8(1), Κεφαλάς 14(3), Γούνης 2, Μουράτος 7(1), Πολύζος, Σιώμος 11(1), Μπέλμπας 14, Χριστόδουλος 19.

Αργοναύτης Νέας Κίου-ΚΑΠ 45-61
Δεκάλεπτα: 12-14, 19-23, 34-43, 45-61
Διαιτητές: Καψιώχας, Μπον, Βαλουξής
Αργοναύτης (Μιχαλόπουλος): Πούλος, Ρούζιος 6, Πρεδάρης 5, Κύρκος, Κατσένης 2, Οικονόμου, Παλλαδινός 10(1), Δανίκας 12, Σαρηγιάννης, Λυμπερέας 4, Μιχαλόπουλος 3, Κωνσταντίνου 3(1).
ΚΑΠ (Κτιστάκης): Κόντος Απ. 2, Παπανικολόπουλος 7(1), Στεργιάκης 5, Κόντος Αθ. 10, Λιμαντζάκης 1, Γιαννούτσος 6(2), Μαραθάκης, Παπαθανασίου 2, Παππάς 8, Παρασκευόπουλος 14(3), Παυλίδης, Οούντε Μπος 6(2).

Γαργαλιάνοι-Πέρα 66-79
Δεκάλεπτα: 22-34, 26-49, 50-66, 66-79
Διαιτητές: Πλέγας, Μπολάνος, Θεοδοσόπουλος
Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Ντεμερούκας, Κλεφτάκης 2, Λαζαρίδης 15(2), Γιαννόπουλος 3(1), Τσαγκάνης 3, Καραγιαννίδης 28(3), Παπουτσής 3, Κυριακόπουλος 4, Γιαννακόπουλος 2, Οικονομίδης, Σκλήβας 6, Ντεμερούκας.
Πέρα (Χολέβας): Μπούσι 9(1), Κουζούκας 2, Βλάχος Γ. 10(2), Καψαρίδης 6, Δάνα 18(4), Κακαργιάς 9(2), Γιαννόπουλος, Κανελλόπουλος 8(2), Βλάχος Φ. 2, Καρακώστας 10, Δημητρίου 5, Δαλαμπέκης.

Σάββατο 16/9
ΔΑΚ Άργος Ορεστικό 17.00 Άργος Ορεστικό-Κου.Πα. Κιλκίς

Κυριακή 17/9
Κρυα Ιτέων 17.00 Γλαύκου Εσπέρου-Ελευθερία Μοσχάτου
Αγ. Δημητρίου (Ν) 17.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Ηράκλειο

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *