27/07/2024
Eurocup Top

Ηττήθηκε στη Λιθουανία ο Άρης

Το κακό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο στοίχισε στον Άρη Midea, στη Λιθουανία με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη δεύτερη ήττα του στο Eurocup, με 84-74 από τη Λιετκαμπέλις.

Ο Άρης Midea για τρία δεκάλεπτα διεκδίκησε το παιχνίδι στο Πανεβέζις απέναντι στη Λιετκαμπέλις, ωστόσο η κούραση έπαιξε ρόλο με τους «κιτρινόμαυρους» να δέχονται σερί 8-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, το οποίο δεν κατάφεραν να καλύψουν γνωρίζοντας έτσι τη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση.

Για μία ακόμη αναμέτρηση φέτος η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη άρχισε καλά το παιχνίδι όμως ένα «νεκρό» δίλεπτο επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 11-0 και να πάρουν προβάδισμα. Παρόλα αυτά οι «κίτρινοι» έμειναν κοντά στο σκορ (23-20 στο 10′) και προσπέρασαν εκ νέου στο δεύτερο δεκάλεπτο (25-26). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς τραυματίστηκε στον αριστερό αστράγαλο αποχωρώντας υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια. Παράλληλα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο μέρος με +7 (43-36).

Παρότι η διαφορά άνοιξε κι άλλο στην τρίτη περίοδο (61-53) η ελληνική ομάδα με αιχμή τον Βασίλη Τολιόπουλο επέστρεψε για μία ακόμη φορά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 61-59. Το πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου ωστόσο άνηκε στην Λιετκαμπέλις που με σερί 8-0 πήγε το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα (69-59) με τον Άρη Midea πλέον να μην μπορεί να κάνει μία ακόμη επιστροφή στο παιχνίδι. Δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε (84-74) αποβλήθηκε και ο Γιάννης Καστρίτης με δύο τεχνικές ποινές.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 43-36, 61-59, 84-74

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Στελμάχερς): Λελεβίτσιους, Σαμπέκις 6 (1), Στούκνις, Λιπκεβίτσιους 6 (1), Σλαβίνσκας, Μαλντούνας 5, Βάρνας 3 (1), Όρελικ 19 (4), Πόποβιτς 13, Χατζιμπέγκοβιτς 3, Βαλίνσκας 8 (2), Σιρβίδις 21 (2).

ΑΡΗΣ Midea (Καστρίτης): Σλαφτσάκης , Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 19 (3), Καρ 6, Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 2, Μποχωρίδης 8 (2), Ντε Σόουζα 16 (11 ριμπ.), Χάρελ, Γκάλινατ 15 (2).