27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 97-83: Μεγάλη νίκη με σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο και καυτό Νέντοβιτς

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέστρεψε στις νίκες και κατέβαλε την αντίσταση της Αναντολού Εφές, που λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο. Σπουδαία εμφάνιση για τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Νεμάνια Νέντοβιτς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα κλειστό. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και καμία εξ αυτών δεν μπορούσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 22-21 στο τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια, η Εφές έπαιξε καλύτερα, βρήκε επιθετικό ρυθμό και προηγήθηκε ακόμα και με εννιά πόντους (40-49). Ο τελευταίος λόγος του πρώτου μέρους πάντως, ανήκε στον Τεόντοσιτς που ευστόχησε σε τρίποντο, διαμορφώνοντας το 43-49.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Εφές προσπαθούσε με “νύχια και με δόντια” να διατηρήσει το προβάδισμα. Όμως, κάπου εκεί ήταν η ώρα του Νέντοβιτς. Ο Σέρβος σκόρερ έβαλε 13 πόντους στην τρίτη περίοδο, η σέρβικη ομάδα έκανε επιμέρους 25-10 και από το 43-51 προηγήθηκε με 68-61. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν όμως και το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 72-70.

Αν και φαινόταν ότι επρόκειτο να γίνει σκληρή μάχη μέχρι το τέλος, ο Αστέρας είχε διαφορετική άποψη. Οι Σέρβοι κυριάρχησαν απόλυτα στην τελευταία περίοδο, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Ερντέμ Τσαν, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στις νίκες με 97-83.

Για τους νικητές MVP ήταν ο Ντος Σάντος με 15 πόντους και 5 ασίστ. Καταπληκτικός και κομβικός ο Νέντοβιτς με 23 πόντους, στους 20 σταμάτησε ο Μίτροβιτς. Για την Εφές 21 πόντους είχε ο Σέιν Λάρκιν.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-49, 72-70, 97-83