27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν 101-92: Καθάρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στην έδρα της την Βιλερμπάν, ανέβηκε στο 9-2 και έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση, πίσω μόνο από την Ρεάλ. Δύσκολη εκτός έδρας αποστολή για τους Καταλανούς στην Μπολόνια την επόμενη αγωνιστική. Υποδέχεται την Μακάμπι στη Γαλλία η Βιλερμπάν.

Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο προέβαλε σθεναρή αντίσταση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα τα βρήκε… σκούρα και δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Το πρώτο μέρος ήταν συνολικά πολύ κλειστό, η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 45-47 πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι με επιμέρους 5-0 πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 50-47.

Στην τρίτη περίοδο η Μπαρτσελόνα έπαιξε πιο συγκεντρωμένα, βρήκε τις επιθετικές λύσεις και πήρε προβάδισμα ακόμα και με 14 πόντους (76-62 και 78-64). Το ζήτημα για τους γηπεδούχους ήταν να διατηρήσουν τη διαφορά αυτή. Οι Γάλλοι όμως, επέστρεψαν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς μείωσαν στον πόντο (79-78 και 84-83). Και εκεί που φαινόταν ότι το παιχνίδι θα γίνει ντέρμπι, ο Λαπροβίτολα είχε διαφορετική άποψη. Ο Αργεντίνος δε σταμάτησε να βομβαρδίζει το καλάθι της Βιλερμπάν, έβαλε τους 10 από τους τελευταίους 22 πόντους της Μπάρτσα και με οκτώ συνολικά τρίποντα ήταν ο πλέον κομβικός παίκτης για τη νίκη της ισπανικής ομάδας με 101-92.

Πολυτιμότερος φυσικά ο Λαπροβίτολα με 28 πόντους (8/10 τρ.) Στους 14 σταμάτησε ο Γιαν Βέσελι. Για την εξαιρετικά αξιόμαχη Βιλερμπάν, 20 πόντους είχε ο Καμπαρό και 16 ο Ντε Κολό.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 50-47, 78-71, 101-92

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  «Το ρόστερ έχει κλείσει» - Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος ξεκαθάρισε τα μεταγραφικά του Ολυμπιακού