27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Βαλένθια – Μπασκόνια 84-98: Με μυθικό τέταρτο δεκάλεπτο πήρε τον ισπανικό εμφύλιο

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στο 6-5. Στο 5-6 η Βαλένθια που έφτασε τις πέντε σερί ήττες στην Ευρωλίγκα.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Άλεξ Μούμπρου έπαιξε καλύτερα και παρά την προσπάθεια της Μπασκόνια, κυρίως στο εναρκτήριο δεκάλεπτο, ήταν εκείνη που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με δώδεκα πόντους (42-30) στη δεύτερη περίοδο, με το τελικό σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 52-44.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν η αρχή του comeback των Βάσκων. Η Μπασκόνια μείωσε και με εξαιρετικούς τους Χάουαρντ και Μονέκε, περιόρισε τη διαφορά στους τρεις πόντους (70-67) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Αμύνθηκαν εξαιρετικά (14 πόντοι παθητικό στο τελευταίο δεκάλεπτο) και με επιθετικούς πρωταγωνιστές τους Μονέκε, Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς πέρασαν με το σπουδαίο διπλό από το γήπεδο της Βαλένθια.

Υποδέχεται τον Αστέρα η Βαλένθια, την Φενέρ η Μπασκόνια στην πρώτη αγωνιστική της διαβολοβδομάδας.

Για τους νικητές πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Μονέκε με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. 24 είχε ο Χάουαρντ και 14 ο Μαρίνκοβιτς. Για τους γηπεδούχους που κατέρρευσαν στην τελευταία περίοδο, 16 πόντους σκόραρε ο Οτζελέγιε, ενώ από 13 είχαν οι Τζόουνς και Ντέιβις.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 52-44, 70-67, 84-98

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Γιαννακόπουλος: «Έχει χαθεί προ πολλού το όριο, βέβαιος ότι πολιτική ηγεσία και θεσμοί θα παρέμβουν εμφατικά»