29/03/2024
Basket League Top

Έκανε το 1-0 το Περιστέρι στους μικρούς τελικούς

Επικράτησε 71-65 στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», ξεκινώντας με το δεξί τους μικρούς τελικούς της φετινής Basket League το Περιστέρι bwin!

Πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 71-65 κόντρα στον ΠΑΟΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στη φετινή Basket League το Περιστέρι bwin!

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσιάστηκε ψυχραιμότερη στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να κάνει το 1-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μίρο Μπίλαν, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με double-double (21 πόντους, 12 ριμπάουντ), ενώ είχε συμπαραστάτες τους Κασελάκη (15π, 7 ριμπ.) και Ντένμον (13π.). Από την άλλη, κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Μαργαρίτης (15π.), Σάιμπερτ (13π.) και Φράνκε (12π.).

Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (7/6, 19:15) στη Θεσσαλονίκη, με τον νικητή της σειράς να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με εύστοχα τρίποντα των Ντένμον και Χαντς και με το Περιστέρι bwin να προηγείται με 7-3 χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Μπίλαν. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (9-8) με καλάθι και φάουλ του Μαργαρίτη, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με μικρό σερί 6-0, για το 15-8, ενώ πήραν τη μέγιστη διαφορά τους στο ματς (17-10) χάρη σε δύο βολές του Κόλεμαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 20-15.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 22-20 με τρεις βολές του Φράνκε και ένα hook του Κακλαμανάκη, αλλά οι Ραντάνοφ και Κασελάκης επανέφεραν τη διαφορά υπέρ του Περιστερίου bwin στο +7 (29-22). Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν ξανά και δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ, πλησιάζοντας σε 31-28 με τρίποντο του Τσιακμά. Το Περιστέρι bwin όμως κατάφερε να παραμείνει στη θέση του οδηγού, έστω και με μικρό προβάδισμα (37-33), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Αναβολή για το Παναθηναϊκός ΑΚΤOR-Προμηθέας λόγω του ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακού

Ο Μπίλαν συνέχισε να πρωταγωνιστεί και στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας με καλάθι και φάουλ για το 40-33, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Κασελάκη, ο οποίος με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 46-39. Το Περιστέρι bwin έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν 3 λεπτά αγώνα και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε, περνώντας μπροστά με 53-50, ενώ χάρη σε τρίποντο του Σάιμπερτ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 57-56.

Η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε και στην «τελική ευθεία» του ματς, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, ενώ αμφότερες δυσκολευόντουσαν επιθετικά. Ο Κασελάκης με τρίποντο ισοφάρισε σε 63-63 στα μέσα του δεκαλέπτου και ο Ντένμον με δύο εύστοχες βολές έβαλε ξανά μπροστά μπροστά τους γηπεδούχους (66-65), ο Μπίλαν σκόραρε για το 68-65, ο Τσιακμάς έκανε μεγάλο λάθος στην επαναφορά για την ισοφάριση και ο Ντένμον διαμόρφωσε το τελικό 71-65 με τρίποντο, 31” πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65