27/07/2024
Basketball Champions League Top

«Διπλό» πρόκρισης του Προμηθέα Πάτρας επί της Χάποελ Χολόν

Σημαντική νίκη για την πρόκριση του στα πλέι οφ του Basketball Champions League από τον Όμιλο L, στον οποίο μετέχει, επίσης, από ελληνικής πλευράς η ΑΕΚ Betsson, πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας στην Ουγγαρία επί της Χάποελ Χολόν (74-65).

Είναι η δεύτερη νίκη στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της φάσης των «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης για τον Προμηθέα, ο οποίος έφτασε στην επικράτηση με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 49-38.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου όταν η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας με επιμέρους σκορ 16-9 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Χάντερ Χέιλ, τέσσερις του Χάιμε Ετσενίκε και ένα τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς τελείωσε το δεκάλεπτο στο +5 (50-45).

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με γκολ φάουλ του Άντονι Κάουαν που έφερε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ με 8 πόντους (53-45). Νέο καλάθι του Κάουαν έδωσε την ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας διψήφιο προβάδισμα (55-45) με 7’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Στο 33’ ο Προμηθέας με τρίποντο του Χέιλ ανέβασε την διαφορά στους 13 (58-45) και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την επικράτηση ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 24-9 από το 36-34 υπέρ των γηπεδούχων του 25’.

Η ισραηλινή ομάδα αντέδρασε μείωσε με τρίποντο του Ντριού Κρόφορντ στους 4 (61-57) με 3’ και 58’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, αλλά ο Χέιλ απάντησε αμέσως με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (64-57) και ο Ετσενίκε ανέβασε την διαφορά στους 9 (66-57) στο 37’.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σερφ): Άρτζι 18 (3), Κρόφορντ 5 (1), Ντόσον 18 (4), Χανόκι 4, Χάρις 7 (1), Μπερνς 4, Μισγάβ 4, Βάνχουιν 5 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 18 (2), Χέιλ 16 (4), Τζόουνς 10 (2), Ρέινολντς 5, Στίβενς 8 (10 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Κόφι 6 (10 ριμπ.), Ετσενίκε 9, Κόνιαρης, Πλώτας.