27/07/2024
Basket League Top

Άρης – Ολυμπιακός 72-81: Νικητές οι ερυθρόλευκοι στο… αιώνιο σπίτι του Γιάννη Ιωαννίδη

Νίκησε στο Παλέ ο Ολυμπιακός με καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και απίστευτο Αϊζάια Κάνααν.

Σε ένα παιχνίδι από το οποίο θα θυμόμαστε περισσότερο τα όσα έγιναν πριν το παιχνίδι με την βράβευση και την τιμητική πλακέτα στην κόρη του Γιάννη Ιωαννίδη από τον ΕΣΑΚΕ και το γενικότερο κλίμα συγκινησιακής φόρτισης, οι ερυθρόλευκοι έκαναν σεφτέ στη φετινή Basket League, περνώντας νικηφόρα από το “Nick Galis Hall”. Παρά το ισορροπημένο πρώτο μέρος, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έδειξαν την ποιότητά τους στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την τεράστια προσπάθεια του Άρη για ανατροπή, είχαν τις λύσεις και έφτασαν τελικά στο διπλό.

Ακολουθεί η ανάλυση του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ, να παίρνει κεφάλι στο σκορ από νωρίς και με δύο τρίποντα, ένα από τον Παπανικολάου και ένα από τον Πίτερς, να κάνει το σκορ 5-10, με τον Γιάννη Καστρίτη να παίρνει timeout. Μετά από αυτό οι παίκτες του Άρη επέστρεψαν στο παιχνίδι και με τον Μπλούμπεργκς να έχει πάρει φωτιά με 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, μείωσαν στους δύο πόντους (14-16). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα από την αντεπίθεση των κιτρινόμαυρων και με ένα επιμέρους σκορ 4-7 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με πέντε πόντους (18-23).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μισού του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός πήρε το μεγαλύτερό του προβάδισμα στο παιχνίδι με οκτώ πόντους, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Πίτερς. Ο Άρης έβγαλε αντίδραση, βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει και με σερί 9-1, με πρωταγωνιστή τον Γκάλινατ πέρασε πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με 27-26. Οι άμυνες ήταν πολύ σφιχτές για ένα δίλεπτο, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αμφότερες να σκοράρουν. Ο εκπληκτικός Κάνααν, με τρίποντο, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 29-30. Στη συνέχεια απάντησε ο Μπλούμπεργκς, με τον Λετονό να πετυχαίνει το τέταρτό του τρίποντο και να βάζει μπροστά τον Άρη με 32-30. Ο Άρης ήταν καλύτερος και στα τελευταία λεπτά της περιόδου, προηγήθηκε δύο φορές με τέσσερις πόντους (36-32 και 41-37), με τον Κάνααν με ένα ακόμα τρίποντο να κάνει το 41-40 και να υπογράφει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  «Το ρόστερ έχει κλείσει» - Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος ξεκαθάρισε τα μεταγραφικά του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός βγήκε πιο δυνατός μετά την ανάπαυλα. Παρά τον τραυματισμό των Γκος και Σίκμα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα, με τον καυτό Κάνααν να συνεχίζει από εκεί που το άφησε στο πρώτο μισό με τον Αμερικάνο να πετυχαίνει δύο τρίποντα σε ένα λεπτό, φτάνοντας έτσι ήδη τους 19 πόντους. Έπειτα, ήταν η ώρα του Πίτερς, με τον MVP του αγώνα της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ, να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους για την ομάδα του, κάνοντας το 49-53. Η αφλογιστία του Άρη συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα ο Γιάννης Καστρίτης, έπειτα από καλάθι του Μιλουτίνοφ, να καλεί τους παίκτες του στον πάγκο για να τους αφυπνίσει. Η συνέχεια όμως ήταν ακόμα καλύτερη για τους ερυθρολεύκους. Ο Κάνααν ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος, ευστόχησε σε δύο ακόμα σουτ τριών πόντων, φτάνοντας έτσι τους 25 πόντους (7/9 τρίποντα), με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά με έντεκα πόντους στο παιχνίδι (53-64). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν κατάφερε να κάνει πολλά στο δεκάλεπτο αυτό, πράγμα που μαρτυρά απόλυτα το 13-24 της περιόδου. Εν τέλει το κλείσιμο του πρώτου μισού του δευτέρου μέρους βρήκε τον Άρη να “κυνηγά” στο σκορ στο -10 (54-64).

Το μόνο που έμενε να δούμε ήταν αν θα επιστρέψει ο Άρης ή αν ο Ολυμπιακός θα καταφέρει να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ και να πάρει τη νίκη. Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να κυριαρχούν και με τον Μιλουτίνοφ να φτάνει τους 14 πόντους, έστειλαν και πάλι τη διαφορά στο +11 (59-70). Ο Λαρεντζάκης με ωραίο καλάθι και φάουλ έκανε το 62-73, δυσχεραίνοντας έτσι ακόμα περισσότερο την προσπάθεια της πρώην ομάδας του. Ο Τολιόπουλος, στο σημείο αυτό, το πήρε προσωπικά και με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 66-73, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Μποχωρίδης, με ένα τυχερό τρίποντο με ταμπλό, μείωσε στους τέσσερις (69-73). Η προσπάθεια του Άρη να επανέλθει δεν είχε αντίκρισμα. Ο Τόμας Ουόκαπ, με σπουδαίο καλάθι ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό και έσπασε το 7-0 του Άρη, στέλνοντας τη διαφορά στους έξι (69-75), με τον ίδιο παίκτη να ευστοχεί και σε δύο κρίσιμες βολές και να διαμορφώνει το 69-77. Παρά το τρελό τρίποντο του Τολιόπουλου, ο Λαρεντζάκης πέτυχε ένα τρομερά δύσκολο καλάθι από την baseline και έκανε το 72-79 μισό λεπτό πριν το τέλος, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 72-81, έπειτα από δύο ακόμα βολές του Τόμας Ουόκαπ.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ο Αβδάλας πρώτη κίνηση του Περιστερίου

Για τους νικητές, MVP ήταν ο εκπληκτικός Κάνααν με 25 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Πίτερς με 15. Για τον μαχητικό Άρη οι 16 πόντοι του Τολιόπουλου δεν αρκούσαν για τη μεγάλη νίκη.