27/07/2024
Euroleague

Άλμπα Βερολίνου – Ζαλγκίρις Κάουνας 64-62: Θρίλερ στο Βερολίνο και δεύτερη νίκη για τους Γερμανούς σε ρεσιτάλ αστοχίας

Σε ένα αρκετά μέτριο παιχνίδι από πλευράς θέματος, η Άλμπα επικράτησε της Ζαλγκίρις με 64-62, με την γερμανική ομάδα να παίρνει μόλις μία φορά το προβάδισμα στον αγώνα, στο τέλος. Μοιραίος για τους Λιθουανούς, που αυτοκτόνησαν, ο Ουλάνοβας που αστόχησε σε τρίποντο νίκης στο φινάλε.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, αφού η ομάδα του Κάζις Μασκβίτις προηγήθηκε με 4-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Σταδιακά όμως, οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 21-8, πήγαν με μόλις τρεις πόντους πίσω στα αποδυτήρια (25-28). Ένα ματς με πολύ χαμηλό σκορ με την αστοχία να κυριαρχεί.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα το κατάφεραν, αφού δεν το έχασαν καθόλου στη διάρκειά του, έχοντας έτσι να διαχειριστούν διαφορά έξι πόντων (39-45) στην τελευταία περίοδο. Εκεί, παρόλο που η Ζαλγκίρις προηγήθηκε ακόμα και με εννέα πόντους (46-55), κατάφερε να χάσει ένα επί της ουσίας δικό της ματς, με τον Μάτισεκ να βάζει τρίποντο νίκης για την Άλμπα, διαμορφώνοντας το τελικό 64-62. Οι Λιθουανοί μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στο τέλος, όμως ο αρχηγός της ομάδας, ο Ουλάνοβας, έχασε το σουτ.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Τίμαν με 16 πόντους. 9 είχε ο Ουέτζελ και 8 ο καθοριστικός Μάτισεκ. Για την ομάδα του Κάουνας 15 πόντους είχε ο Γκεντράιτις και 11 ο Ντίμσα.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-28, 39-45, 64-62

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ: «Πήρα τη σωστή απόφαση-Ήρθα για να πάρουμε την Ευρωλίγκα»