27/07/2024
Euroleague ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Βίρτους Μπολόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 100-90: Ακόμα μία νίκη για τους Ιταλούς με MVP Σενγκέλια

Συνεχίζει να καλπάζει η Βίρτους, συνεχίζει τα όργια ο Τόκο Σενγκέλια.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στην Μπολόνια η Βίρτους νίκησε με 100-90 τη Μακάμπι και παρέμεινε στην τρίτη θέση με 9-4, με την ομάδα του Όντεντ Κάτας να πέφτει στο 7-6.

Ιδιαίτερα κλειστό ήταν το πρώτο μισό του αγώνα. Χαρακτηριστικές οι ήδη 18 αλλαγές στο προβάδισμα στο διάστημά του σε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι. Αξίζει να αναφερθεί ότι η μεγαλύτερη διαφορά που σημειώθηκε ήταν μόλις το +6 για τη Μακάμπι (28-34), την οποία μάζεψε γρήγορα η Βίρτους, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι ισόπαλο, 49-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βίρτους επέβαλλε το ρυθμό της και με ασυναγώνιστους Σενγκέλια και Μπελινέλι πήρε διψήφιο προβάδισμα με 76-65, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σμιθ. Ωστόσο, η Μακάμπι μείωσε σε 78-72, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακάμπι το πάλεψε πολύ, μείωσε έως και τους τρεις πόντους (86-83 και 88-85), όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και τον Σενγκέλια, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και πήραν τη νίκη με 100-90.

Πολυτιμότερος για την ιταλική ομάδα ήταν φυσικά ο μαγικός Σενγκέλια με 27 πόντους και 8 ριμπάουντ. 22 πρόσθεσε ο Μπελινέλι με 4/8 τρίποντα. Από πλευράς Μακάμπι, 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο πολύ καλός Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 49-49, 78-72, 100-90

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ολυμπιακός: Ξεκινά η διάθεση των καρτών διαρκείας