27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 89-81: Επιστροφή στις νίκες για τους Καταλανούς με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και πολύ καλό Ερνανγκόμεθ

Παρά το καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που έκανε στο οποίο προηγήθηκε με 38-50, η Φενέρ δεν κατάφερε να νικήσει στην Βαρκελώνη και γνώρισε την δεύτερη ήττα της στη διαβολοβδομάδα, μετά από αυτήν στην έδρα της Μπασκόνια. Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στην Μπολόνια.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Ουίλμπεκιν, Σανλί και Χέιζ και έπειτα από μία εξαιρετική δεύτερη περίοδο, κατάφερε να πάει προηγούμενη με 38-50 στα αποδυτήρια, δείχνοντας να ελέγχει την αναμέτρηση.

Όμως, η κυριαρχία αυτή δεν κράτησε για πολύ. Η αρχή της ανατροπής για τους γηπεδούχους έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί, η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου εκμεταλλεύτηκε τον καλό της επιθετικό ρυθμό και με τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ να βρίσκεται σε σπουδαία βραδιά, μείωσε στον πόντο, 63-64, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Έκτοτε, ήταν ολοφάνερο ότι η ψυχολογία είχε γυρίσει με το μέρος των γηπεδούχων. Ο Λαπροβίτολα έκανε το 65-64 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, η Μπάρτσα δεν έχασε ξανά το προβάδισμα ως το τέλος και έφτασε τελικά στη νίκη με 89-81.

Πολυτιμότερος του αγώνα ήταν ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 15 είχε ο Λαπροβίτολα. Για τους Τούρκους, στους 18 πόντους σταμάτησε ο Χέιζ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-50, 63-64, 89-81

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ: «Πήρα τη σωστή απόφαση-Ήρθα για να πάρουμε την Ευρωλίγκα»