27/07/2024
Euroleague ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Βιλερμπάν – Βαλένθια 55-78: Άντεξαν για 27 λεπτά οι Γάλλοι, παραδόθηκαν στο τέλος

Η Βαλένθια, μετά και τον Ερυθρό Αστέρα, πήρε δεύτερη νίκη στην διαβολοβδομάδα και ανέβηκε στο 7-6. Στο 2-11 η Βιλερμπάν που το πάλεψε.

Το πρώτο μέρος ήταν ιδιαίτερα κλειστό και αμφίρροπο. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και επί της ουσίας δεν κατάφερνε κάποια να πάρει ουσιαστικό προβάδισμα.

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και το ξεκίνημα της επανάληψης. Βιλερμπάν και Βαλένθια συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 41-41. Οι Ισπανοί στο σημείο εκείνο έκαναν ένα σερί 12-0, με αποτέλεσμα να μπουν με προβάδισμα 12 πόντων (41-53) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Άλεξ Μούμπρου δεν κοίταξε ξανά πίσω και κατάφερε μάλιστα να αυξήσει και τη διαφορά μέχρι και τους 23 πόντους και το τελικό 55-78.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Οτζελέγιε με 16 πόντους και Τζόουνς με 14. Για τη Βιλερμπάν στους 13 πόντους σταμάτησε ο Λοβέρν, με τον Καμπαρό να βάζει 12.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 33-35, 41-53, 55-78

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  «Το ρόστερ έχει κλείσει» - Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος ξεκαθάρισε τα μεταγραφικά του Ολυμπιακού