27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87: Ένα δεκάλεπτο της αρκούσε

Η Μονακό τα χρειάστηκε στο γαλλικό ντέρμπι, αφού βρέθηκε ακόμα και στο -11, 61-50, στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, έβγαλε ποιότητα στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 16-31, πέρασε με το διπλό από την έδρα της Βιλερμπάν και παραμένει για τα καλά σε τροχιά τετράδας.

Στα του παιχνιδιού, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκε καλύτερα στο παρκέ και έχτισε διψήφιο προβάδισμα ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο (12-23).

Οι γηπεδούχοι όμως, έβγαλαν γρήγορα αντίδραση, επέστρεψαν και με αποκορύφωμα το τρίτο δεκάλεπτο, έχτισαν διαφορά έντεκα πόντων, 61-50.

Εντούτοις, η Μονακό δεν τα παράτησε, η ποιότητα των Μονεγάσκων μίλησε και με εξαιρετικό μπάσκετ στο τέταρτο δεκάλεπτο, απέφυγαν την γκέλα και έφτασαν στη νίκη με 77-87.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού ήταν ο Ντιαλό με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. 16 πόντους πρόσθεσε ο Οκόμπο, ενώ άλλους 13 έβαλε ο Μπλοσομγκέιμ. Για την Βιλερμπάν, 23 πόντους σκόραρε ο Καμπαρό.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ: «Πήρα τη σωστή απόφαση-Ήρθα για να πάρουμε την Ευρωλίγκα»