Η Μονακό τα χρειάστηκε στο γαλλικό ντέρμπι, αφού βρέθηκε ακόμα και στο -11, 61-50, στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, έβγαλε ποιότητα στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 16-31, πέρασε με το διπλό από την έδρα της Βιλερμπάν και παραμένει για τα καλά σε τροχιά τετράδας.
Στα του παιχνιδιού, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκε καλύτερα στο παρκέ και έχτισε διψήφιο προβάδισμα ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο (12-23).
Οι γηπεδούχοι όμως, έβγαλαν γρήγορα αντίδραση, επέστρεψαν και με αποκορύφωμα το τρίτο δεκάλεπτο, έχτισαν διαφορά έντεκα πόντων, 61-50.
Εντούτοις, η Μονακό δεν τα παράτησε, η ποιότητα των Μονεγάσκων μίλησε και με εξαιρετικό μπάσκετ στο τέταρτο δεκάλεπτο, απέφυγαν την γκέλα και έφτασαν στη νίκη με 77-87.
Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού ήταν ο Ντιαλό με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. 16 πόντους πρόσθεσε ο Οκόμπο, ενώ άλλους 13 έβαλε ο Μπλοσομγκέιμ. Για την Βιλερμπάν, 23 πόντους σκόραρε ο Καμπαρό.
Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87