27/07/2024
Euroleague

Βαλένθια – Ρεάλ 73-76: Δε λέει να χάσει με τίποτα, 7 στα 7 για την απίστευτη Ρεάλ

Τι κι αν βρέθηκε πίσω για οκτώ πόντους (51-43) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου; Αυτή η Ρεάλ δεν καταλαβαίνει τίποτα. Η ομάδα του Τσους Ματέο πέρασε από την έδρα της Βαλένθια και έφτασε τις επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην Euroleague.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κλειστό. Βαλένθια και Ρεάλ βρίσκονταν κοντά στο σκορ και με εξαίρεση τη διαφορά οκτώ πόντων (37-29) στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν μπορούσε κάποια από τις δύο ομάδες να επιβάλλει το ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι φαίνονταν να ελέγχουν λίγο καλύτερα την αναμέτρηση, εξ ου και η διαφορά των έξι πόντων στο ημίχρονο (49-43).

Στο πρώτο μισό του δευτέρου μέρους, η κατάσταση άλλαξε. Αν και η ομάδα του Άλεξ Μούμπρου ισοφάρισε τη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς (51-43), η Ρέαλ απέδειξε το πόσο σπουδαία ομάδα είναι για ακόμη μια φορά, αντέδρασε και με σπουδαίο πρωταγωνιστή τον Ντεκ, με οκτώ πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, έκλεισε προηγούμενη, με 62-63. Στην τελευταία περίοδο βρέθηκε μόλις μία φορά πίσω στο σκορ, με 68-67 με καλάθι του Κρις Τζόουνς, όμως ο Χεζόνια με πέντε σερί της έδωσε και πάλι το προβάδισμα για να έρθει ο Καμπάτσο με τέσσερις δικούς του πόντους να διαμορφώσει το τελικό 73-76.

MVP για τους νικητές ο Αργεντινός μάγος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, σπουδαίος Ντεκ με 17, ενώ κομβικός ήταν και ο Χεζόνια που έβαλε 12. Για την αξιόμαχη Βαλένθια, που ήταν πολύ άστοχη από μακριά με 4/13 τρίποντα, ο Μπράντον Ντέιβις είχε 22.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-43, 62-63, 73-76