21/06/2024
ΕΛΛΑΔΑ

Rising Star: Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της προκριματικής φάσης

Με 21 ομάδες να συμμετέχουν συνολικά ανακοινώθηκε το πρόγραμμα για τις προκριματικές φάσεις του εφετινού Rising Star.

Στην Α’ προκριματική φάση θα πάρουν μέρος οι Δάφνη Δαφνίου, Αμύντας από την ΕΣΚΑ, ΑΟΝΑ, Μίλων, Ίκαρος Καλλιθέας από την ΕΣΚΑΝΑ και Μαχητές Πεύκων από την ΕΚΑΣΘ.

Στην Β’ προκριματική φάση συμμετέχουν 16 ομάδες: Τέσσερα σωματεία των ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ, ΕΚΑΣΘ με την υψηλότερη θέση στα αντίστοιχα περσινά πρωταθλήματα Εφήβων, οι τρεις νικητές των Πανεπαρχιακών της σεζόν 2022-23 (η Ολύμπια Αργολίδας δεν δέχθηκε να πάρει μέρος) και ο νικητής της Α’ Προκριματικής Φάσης.

Οι ομάδες αυτές είναι οι εξής: Πλάτωνας, Πανερυθραϊκός, ΑΕΚ, Δούκας από την ΕΣΚΑ, Κρόνος, Ιωνικός Νίκαιας, Πανιώνιος, Δραπετσώνα από την ΕΣΚΑΝΑ, ΠΑΟΚ, ΧΑΝΘ, Βεργίνα, Μαντουλίδης από την ΕΚΑΣΘ και Ηράκλειο, Κεραυνός Λάρισας, Ζαφειράκης Νάουσας από τα Πανεπαρχιακά.

Το πρόγραμμα της Α’ Προκριματικής Φάσης

15/9

Δάφνη Δ.-Αμύντας (ΕΣΚΑ)

(2) ΑΟΝΑ-Μίλων (ΕΣΚΑΝΑ)

16/9

Νικητής 2-Ίκαρος Καλλιθέας (ΕΣΚΑΝΑ)

17/9

Νικητής ΕΣΚΑ-Νικητής ΕΣΚΑΝΑ / Νότος

Τελικός προκριματικών
22/9

Μαχητές Πεύκων-Νικητής Νότου

Το πρόγραμμα της Β’ Προκριματικής Φάσης

ΕΣΚΑ
30/9

Πλάτωνας-Δούκας (1)

Πανερυθραϊκός-ΑΕΚ (2)

1/10

Νικητής 1 –Νικητής 2

ΕΣΚΑΝΑ
30/9

Κρόνος – Δραπετσώνα (3)

Ιωνικός Ν.-Πανιώνιος (4)

1/10

Νικητής 3-Νικητής 4

ΕΚΑΣΘ
30/9

ΠΑΟΚ-Μαντουλίδης (5)

ΧΑΝΘ-Βεργίνα (6)

1/10

Νικητής 5-Νικητής 6

Πανεπαρχιακά

30/9

Ηράκλειο-Νικητής Α’ Προκριματικής Φάσης (7)

Κεραυνός Λάρισας-Ζαφειράκης Νάουνας (8)

1/10

Νικητής 7-Νικητής 8

6-7/10

Νικητής ΕΣΚΑ-Νικητής ΕΣΚΑΝΑ

Νικητής ΕΚΑΣΘ-Νικητής Πανεπαρχιακών

Οι ομάδες που με βάση το ranking πενταετίας έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στην κανονική περίοδο είναι οι : Άρης, ΔΕΚΑ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Περιστέρι, Προμηθέας Πάτρας και αγωνίζονται ακόμη οι ομάδες Rising Stars Νότου και Βορρά κα η Εθνική Παίδων, όπως και οι νικήτριες ομάδες της προκριματικής φάσης. Όπως και πέρυσι, θα υπάρχει και μια φιλοξενούμενη ευρωπαϊκή ομάδα.

Οι αγώνες της κανονικής περιόδου θα διεξαχθύν της εξής ημερομηνίες:

1η αγωνιστική: 27/10/23

2η αγωνιστική 28/10/23

3η αγωνιστική: 29/10/23

4η αγωνιστική: 18/11/23

5η αγωνιστική: 19/11/23

6η αγωνιστική: 16/12/23

7η αγωνιστική: 17/12/23

8η αγωνιστική: 4/1/24

9η αγωνιστική: 5/1/24

10η αγωνιστική: 27/1/24

11η αγωνιστική: 28/1/24

*Το Final 8 θα διεξαχθεί 1-3 Μαρτίου

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *