27/07/2024
Basket League BLOG Euroleague Top

Ποιος; Ποιος; Ο Σλούκας και ο Ισπανός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 77-71 του Ολυμπιακού σε ένα ματς στο ΟΑΚΑ που κάθε άλλο παρά αδιάφορο ματς έμοιαζε,σε ένα ματς που η ένταση θύμισε παιχνίδι τελικών εντός και εκτός του παρκέ,σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός απέδειξε πως είναι στο σωστό δρόμο αλλά έχει ακόμη πράγματα που πρέπει να προσέξει και να βελτιώσει σε τέτοια παιχνίδια για να μπορεί να μην αγχώνεται τόσο όταν είναι ανώτερος από τον αντίπαλο του.

Οι πράσινοι στο πρώτο ημίχρονο έχουν παίξει πολύ καλύτερο μπάσκετ από τον Ολυμπιακό και πάραυτα έχουν πάει στην ανάπαυλα με ένα ισχνό προβάδισμα 5 πόντων παρά το γεγονός ότι η διαφορά 6 λεπτά πριν το τέλος της 2ης περιόδου έφτασε στο +17 για τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν. Ομολογώ πως μόλις είδα τον Ολυμπιακό παρά την τραγική εμφάνιση του πρώτου μέρους να είναι τόσο κοντά στο σκορ σκέφτηκα πως ο Παναθηναϊκός έχει χάσει τεράστια ευκαιρία και θα έπρεπε να είναι στο 100% στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έβγαλε αρχικά την κλασική του αντίδραση όπως σε πολλές τρίτες περιόδους αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει τρόπο να μείνει μπροστά κόντρα σε όλους και σε όλα και αυτό είναι το μεγάλο του κεκτημένο στην χθεσινή βραδιά πέρα από την νίκη. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένα μπρά ντε φερ μεταξύ των δυο αντιπάλων με τον Σλούκα να έρχεται να βγάζει νοκ άουτ τον Ολυμπιακό 37 Δευτέρα πριν το τέλος με το τρίποντο που σημείωσε και να δίνει την χαρακτηριστική απάντηση στο ερώτημα «Ποιος ποιος» που «απασχολεί» τα πράσινα αποδυτήρια φέτος.

Ο Σλούκας συνέχισε σε διάθεση κολεγιακής τρέλας(march madness αγγλιστί) που τον διακατέχει τον τελευταίο καιρό και ενορχήστρωσε άψογα την πράσινη ορχήστρα σε μια βραδιά που μπήκε στο παρκέ σε ημιάγρια κατάσταση και χρειάστηκε κάτι περισσότερο από 5 λεπτά για να μοιράσει 5 ασίστ και να κλέψει δυο φορές την μπάλα. Άξιος συμπαραστάτης την χθεσινή βραδιά πλην των γνωστών «πρώτων βιολιών» για τον Παναθηναϊκό ο Ισπανός Χουάντσο Ερνανγκόμεζ που άρπαξε την ευκαιρία του,έχει γίνει σημαντικός παράγοντας του ματς και βάση του συστήματος αξιολόγησης έχει αναδειχθεί mvp της αναμέτρησης. Ο Ισπανός παιχταράς,γιατί τέτοιος είναι όσο και αν πληγώνει κάποιους που τον αποκαλούσαν ηθοποιό,έχει απλώσει στο παρκέ όλες τις πτυχές του πλούσιου ταλέντου του και στις δυο πλευρές και δείχνει να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση στην πιο κρίσιμη καμπή της σεζόν. Γενικά το μομέντουμ του πρασίνου ρόστερ μοιάζει ιδανικό λίγο πριν τις κρίσιμες μάχες των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ: «Πήρα τη σωστή απόφαση-Ήρθα για να πάρουμε την Ευρωλίγκα»

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε να ξεκινήσει με τους Μήτογλου,Χουάντσο και Παπαπέτρου στο παρκέ σε ένα σχήμα που έφερε μέγεθος και ταχύτητα στον Παναθηναϊκό, «άνοιξε» το γήπεδο και την ρακέτα του Ολυμπιακού με τον Ντίνο να μπορεί να σουτάρει από την θέση 5, αλλά έδωσε και καλύψεις καθώς οι βοήθειες στο μαρκάρισμα του Φαλ από τον Χουάντσο και η δυνατότητα του να διαβάζει το παιχνίδι στην άμυνα θωράκισαν την πράσινη ρακέτα και όταν ο Ολυμπιακός δεν βρήκε ρυθμό στο μακρινό σουτ άνοιξαν την ψαλίδα μεταξύ των δυο ομάδων. Γενικά τα πρώτα 15 λεπτά νομίζω πως πρέπει να είναι οδηγός για τους πράσινους εν όψει τελικών όταν ο Γάλλος σέντερ θα βρίσκεται στο παρκέ για τον Ολυμπιακό. Οι 21 ασίστ για μόλις 6 λάθη του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με τα 10 κλεψίματα των πράσινων από μόνα τους μπορούν να αποδείξουν την επικράτηση του Παναθηναϊκού και να τεκμηριώσουν την ανωτερότητα του.

Ο Παναθηναϊκός «σκουπίζει» τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος,κερδίζοντας για τρίτη φορά την φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα, πέρνει πανάξια του πλεονέκτημα έδρας εν όψει τελικών και πλέον έχει την δυνατότητα να κάνει διαχείριση στα ματς που απομένουν για την λήξη της κανονικής περιόδου με το μυαλό στα πλέι οφ που θα τον οδηγήσουν στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας. Δυστυχώς για κάποιους ο Παναθηναϊκός του Κώστα Σλούκα έχει επιστρέψει στην κανονικότητα,κάνει μπασκετικά άλματα για ένα τόσο νέο ρόστερ,το μέλλον του τρομάζει τους αντιπάλους και τους προκαλεί εκνευρισμό.

Υγ. Ο Παναθηναϊκός πήρε 30 πόντους από λάθη που έχει κάνει ο Ολυμπιακός ή που ο Παναθηναϊκός ανάγκασε τον Ολυμπιακό να κάνει.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ο Μποχωρίδης συνεχίζει στον Άρη Midea

Υγ.2 Οι 30 πόντοι από λάθη έχουν έρθει σε ματς που έλειπε ο Γκραντ ο κατά τεκμήριο καλύτερος αμυντικός στην πράσινη περιφέρεια.

Υγ.3 Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο έχει παίξει πολύ με Σλούκα-Βιλντόζα(δεν το έχουμε δει από τον Νοέμβριο) και το πιο ενδιαφέρον είναι ότι αμυντικά είναι καλός σε αυτό το διάστημα.

Υγ.4 Τα συνολικά φάουλ του Παναθηναϊκού στο χθεσινό ματς είναι 19. Τα φάουλ των τριών καλύτερων παικτών εχθές Σλούκα-Χουάντσο-Ναν είναι 12. Ενδιαφέρον…

Υγ.5 Εξαιρετικός προπονητής ο Γιώργος Μπαρτζώκας; Ναι . Εξαιρετικός στην διαχείριση των συναισθημάτων του και της ήττας; Όχι. Τρελαίνομαι για προπονητές που το ζουν στα άκρα όσο κρατάει ένα ματς. ΑΛΛΑ με την λήξη οι πρωταγωνιστές πρέπει να ρίχνουν τους παλμούς και να γίνονται παραδείγματα. Τα όσα ακολούθησαν ΜΕΤΑ το ματς δεν τιμούν τον δις Καλύτερο προπονητή της Ευρωλίγκας. Είναι άλλο να αρνείσαι να χάσεις όσο παίζεις και είναι άλλο να αρνείσαι ότι έχασες όταν τελειώσει.

Υγ.6 Τραγική διαιτησία ειδικά στο δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός είναι όμως στο σωστό δρόμο και πρέπει να μάθει να κερδίζει και αυτά τα ματς για να περάσει το μήνυμα ότι είναι εδώ και πλέον δεν καταλαβαίνει τίποτα.