Totalbasket Blog Nick Galis International Tournament Πιο έτοιμη η Μακάμπι νίκησε την Φενέρμπαχτσε
Nick Galis International Tournament Top

Πιο έτοιμη η Μακάμπι νίκησε την Φενέρμπαχτσε

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε πιο έτοιμη από τη Φενέρ και τη νίκησε με σκορ 82-78, στο πρώτο ματς του τουρνουά «Nick Galis International Tournament» στη Ρόδο.

Με… άρωμα Ευρωλίγκας το πρώτο ματς του «Nick Galis International Tournament».

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ τέθηκε αντιμέτωπη με τη Φενέρμπαχτσε και έδειξε πιο έτοιμη, νικώντας με σκορ 82-78 και δείχνοντας αρκετά δουλεμένη, αφού ήταν η μοναδική ομάδα χωρίς διεθνή στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το ματς σημαδεύτηκε, πάντως, από τα προβλήματα όσον αφορά την προσέλευση του κόσμου, αφού οι διοργανωτές δεν είχαν φροντίσει για το θέμα της πυροπροστασίας του κλειστού της Καλλιθέας και έτσι δεν μπόρεσε στην αρχή να δοθεί άδεια για να διεξαχθεί ο αγώνας με κόσμο. Ωστόσο, στην πορεία της αναμέτρησης, μπήκε όντως κόσμος στο γήπεδο, χωρίς να είναι σαφές το τι άλλαξε.

Στα αγωνιστικά, η ομάδα του Οντέντ Κάτας μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς και είχε τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου προηγήθηκε με σκορ 20-26 χάρη στον Λορέντζο Μπράουν, που ήταν «καυτός» με 7 πόντους από την πρώτη περίοδο. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ισραήλ επιβεβαίωσε ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση, διατηρώντας τα ηνία και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +8 (35-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε και σε διψήφια επίπεδα (54-43), όμως με πρωτοστάτη τον Γουίλμπεκιν η Φενέρ κατόρθωσε να μειώσει σε 60-68, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 61-70. Παρόλο που η Φενέρ μείωσε ακόμα περισσότερο στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα (77-80), οι Ισραηλινοί άντεξαν και έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 78-82, χάρη σε κομβικό κάρφωμα του Τζος Νίμπο.

Για τους νικητές, 16 πόντους είχε ο Γουέιντ Μπόλντουιν, ενώ από 10 είχαν οι Λορέντζο Μπράουν και Αντόνιους Κλίβλαντ. Για τη Φενέρ ο Σανλί μέτρησε 15 πόντους, ο Γουίλμπεκιν πρόσθεσε 11, ενώ οι Σεστίνα και Πιερ είχαν από 7. Στους 6 πόντους έμεινε ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Στο επόμενο ματς του τουρνουά, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε (16/9, 17:00).

Tα δεκάλεπτα: 20-26, 35-43, 61-70, 78-82