27/07/2024
Basketball Superligi Top

Πάτησε την Τόφας και παρέμεινε στην κορυφή η Εφές

Ακόμη μία νίκη στο τουρκικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Εφές, η οποία επικράτησε -πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ- 85-75 της Τόφας.

Με αυτόν τον τρόπο, το σύνολο του Ερντέμ Τσαν ανέβηκε στο 6-1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας και ένα ματς περισσότερο από τη Φενέρμπαχτσε, που αγωνίζεται αυτή την ώρα.

Οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν αρκετή αντίσταση στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία (21-21). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης πάτησε το γκάζι και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη με 47-39.

Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο το έπιασε από εκεί που… το άφησε και με επιμέρους σκορ 26-19, έφτασε στο 73-58, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, το οποίο ολοκληρώθηκε με το 85-75 υπέρ των γηπεδούχων.

Κορυφαίος για την Εφές ο Μπουμπουά με 20 πόντους, δεν ήταν αρκετοί οι 17π. του Γουίλσον για την Τόφας.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-39, 73-58, 85-75.

Πηγή : sportfm.gr