27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Παρτίζαν – Ολυμπιακός 69-74: Θρυλικό διπλό τετράδας στο Βελιγράδι

Μεγάλος Ολυμπιακός πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την κατάμεστη Stark Arena, παρότι βρέθηκε ακόμα και στο -14, 52-38, στο τρίτο δεκάλεπτο. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπαίνει για τα καλά σε μονοπάτι τετράδας, έχοντας βγάλει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι από το πρόγραμμά της. Στο 20-12 βρίσκεται πια η ελληνική ομάδα, στο 14-18 πέφτει πλέον η Παρτίζαν που βλέπει την 10άδα να απομακρύνεται επικίνδυνα.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, η Παρτίζαν ήταν η ομάδα που έπαιξε καλύτερα. Οι γηπεδούχοι, όσο κυλούσε το ματς, ανέβασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι τα 6 επιθετικά τους ριμπάουντ, ήδη από την πρώτη περίοδο, προηγήθηκαν ακόμα και με 9 πόντους, 22-13. Όμως, ένα μικρό 4-0 από μεριάς Ολυμπιακού είχε ως αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 22-17.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε την second unit της ομάδας του. Με τον Γκος να παίζει εξαιρετική άμυνα στον Αβράμοβιτς και να του κλέβει τρεις φορές την μπάλα και τους Ράιτ και ΜακΚίσικ να είναι εξίσου καλοί στο αμυντικό σκέλος, η ελληνική ομάδα μείωσε κι άλλο, ενώ με δύο βολές του ΜακΚίσικ, ισοφάρισε σε 28-28, 3′ πριν την ανάπαυλα. Ωστόσο, η Παρτίζαν δεν πτοήθηκε και ανέκτησε γρήγορα τα ηνία στο σκορ, καθώς πήρε το προβάδισμα με 34-30. Λίγο μετά και με 19″ για τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Πονίτκα έκανε την διείσδυση και κέρδισε το φάουλ από τον Λαρεντζάκη. Όμως, στην εξέλιξη της φάσης, ο ΜακΚίσικ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Πολωνό που με 4/4 βολές διαμόρφωσε το 38-30, ενώ ο Ντόζιερ έκανε στη συνέχεια με ακόμα 2 βολές το 40-30. Η τελευταία επίθεση της περιόδου ανήκε στους ερυθρόλευκους, που βρήκαν καλάθι με τον Ουίλιαμς Γκος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-32.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  «Το ρόστερ έχει κλείσει» - Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος ξεκαθάρισε τα μεταγραφικά του Ολυμπιακού

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, επανήλθε ο… βραχνάς των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανανέωσε ακόμα πέντε επιθέσεις της και με τους Καμίνσκι και Καμπόκλο να είναι παράγοντες του παιχνιδιού, πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της ως τότε στον αγώνα, 50-38, μετά από κάρφωμα του Βραζιλιάνου, στο 26′. Όπως αναμενόταν, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν. Ο Ουίλιαμς Γκος, με την είσοδό του, έδωσε και πάλι ένταση και σφυγμό και στις δύο πλευρές του γήπεδου για την ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι προσπάθειες των παικτών του Ολυμπιακού έπεσαν πάνω σε έναν πολύ καλό Πάντερ στο τρίτο δεκάλεπτο (7 πόντοι) και με τον Καμίνσκι να συμπληρώνει και να σκοράρει με buzzer beater στο τέλος της περιόδου, οι ερυθρόλευκοι επρόκειτο να ξεκινήσουν στο -13, 59-46, το τέταρτο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και μέσα σε διάστημα ενός λεπτού, ο Ολυμπιακός, με μικρό σερί 4-0, ψαλίδισε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, 59-50, αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει timeout. Η επιστροφή της ελληνικής ομάδας είχε και συνέχεια. Με σύστημα – ματ από τον Γιώργο Μπαρτζώκα με τρία γκαρντ, με Ουόκαπ, Γκος και Λαρεντζάκη και με τον Παπανικολάου σε θέση ‘4’, ο Ολυμπιακός μείωσε δις σε απόσταση αναπνοής, 59-58 και 61-60, ενώ με καλάθι του αρχηγού του πήρε προβάδισμα με 61-62, 4′ και 20″ για το τέλος του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, πάλι ο Παπανικολάου σκόραρε στον αιφνιδιασμό και έδωσε αέρα τριών πόντων, 61-64, στην ομάδα του. Από εκεί και ύστερα, ήταν λογικό ότι ο Πάντερ θα βγει μπροστά για την Παρτίζαν. Ο 30χρονος γκαρντ έβαλε τέσσερις συνεχόμενους πόντους, κάνοντας το 65-64. Έπειτα, ο Ουόκαπ έκλεψε την μπάλα και σκόραρε για το 65-66, ενώ αμέσως μετά ο Λαρεντζάκης με 2 εύστοχες βολές έκανε το 65-68. Ο Ντόζιερ μείωσε σε 67-68, ο Λαρεντζάκης με 1/2 βολές έκανε το 67-69 και ο Καμίνσκι ισοφάρισε σε 69-69, με 45″ για τη λήξη. Με δύο επιθέσεις να απομένουν για κάθε ομάδα, ο Φαλ βρήκε κάρφωμα για τον Ολυμπιακό, η Παρτίζαν αστόχησε σε τρία σουτ και ο Γκος με 2/2 βολές έκανε το 69-73, γράφοντας επί της ουσίας τίτλους τέλους στο ματς. Ο Πάντερ αστόχησε στην ύστατη προσπάθεια με σουτ τριών πόντων, με τον Φαλ να γράφει το τελικό σκορ με 1 βολή, 69-74.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ολυμπιακός: Ξεκινά η διάθεση των καρτών διαρκείας

Για τους νικητές, αδιαμφισβήτητος MVP ήταν ο Γκος με 17 πόντους, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα. 13 πόντους έβαλε ο Παπανικολάου, ενώ στους 11 πόνους σταμάτησε ο Ουόκαπ. Για την σερβική ομάδα, Πάντερ με 19 και Καμίνσκι με 14 πόντους ήταν οι διακριθέντες.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74