27/07/2024
Euroleague ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Παρτίζαν – Αναντολού Εφές 100-90: Δυσκολεύτηκε, αλλά “καθάρισε” στο τέλος η Παρτίζαν

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στο Βελιγράδι, η Παρτίζαν τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Εφές για 35 λεπτά, αλλά με τον Αβράμοβιτς να οργιάζει στο τελευταίο εξάλεπτο του αγώνα, έφτασε στην μεγάλη νίκη που την κρατάει σε τροχιά δεκάδας. Στο 13-14 βρίσκονται οι Σέρβοι, στο 11-16 η Εφές, που βλέπει το τρένο της δεκάδας να απομακρύνεται.

Για τριάμισι δεκάλεπτα, το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο και ισορροπημένο. Αρχικά, στο πρώτο ημίχρονο είναι χαρακτηριστικό ότι καμία εκ των δύο ομάδων δεν προηγήθηκε με περισσότερους από έξι πόντους, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 43-40 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Παρτίζαν με ένα ξέσπασμα και επιμέρους σκορ 12-4, έχτισε διαφορά έντεκα πόντων, 55-44. Ωστόσο, η Εφές μπόρεσε να την ψαλιδίσει στα μισά, καθώς στο τέλος της τρίτης περιόδου, βρισκόταν πίσω με 64-59. Η επιστροφή των Τούρκων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ειδικότερα, η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς κατάφερε ακόμα και να πάρει το προβάδισμα με 72-73, έπειτα από δίποντο του Ουίλις. Παρόλα αυτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Εφές. Η Παρτίζαν πετούσε φωτιές στην επίθεση και με 28 (!) πόντους στα έξι τελευταία λεπτά, έκανε πιο εύκολο το έργο της για νίκη στο αποψινό παιχνίδι. Ο Αβράμοβιτς ήταν απολαυστικός, αφού σκόραρε τους μισούς πόντους (14) για την ομάδα του στο διάστημα αυτό και ήταν εκείνος που ουσιαστικά την “πήρε από το χέρι” και της έδωσε τη νίκη με 100-90.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Αβράμοβιτς με 30 πόντους. Συγκινητικός ο Ζακ ΛεΝτέι με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους, 17 πόντους έβαλε ο Κλάιμπερν.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ολυμπιακός: Ξεκινά η διάθεση των καρτών διαρκείας

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-40, 64-59, 100-90