27/07/2024
Kύπελλο Ελλάδας Ανδρών Top ΕΛΛΑΔΑ

ΠΑΟΚ – Άρης 74-76: ΜΥ-ΘΙ-ΚΟΣ Τολιόπουλος και έφυγε για τα ημιτελικά ο Άρης

Σε έναν αγώνα που ο ΠΑΟΚ ήταν σε όλη τη διάρκειά του μπροστά και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο κομμάτι του, εκμεταλλευόμενος τις αδυναμίες του Άρη, ήταν τελικά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που με συγκλονιστική ανατροπή και απίστευτο Βασίλη Τολιόπουλο, έφτασε στη νίκη με 74-76 και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό του Σαββάτου.

Το ματς

Πολύ διαβασμένος μπήκε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση. Ο Δικέφαλος του Βορρά έπαιξε εξαιρετική άμυνα, πήρε το προβάδισμα με 7-0 στην αρχή και εκμεταλλευόμενος τις όποιες αδυναμίες στην άμυνα του Άρη, έκλεισε εξαιρετικά το πρώτο δεκάλεπτο, στο 25-11.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους και παρά την προσπάθεια του Άρη να επιστρέψει, ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις. Η διαφορά μάλιστα, ήταν συνεχώς διψήφια υπέρ του, ενώ διεύρυνε και το προβάδισμά του έως και τους 16 πόντους, 33-17 και 35-19. Εν τέλει όμως, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι 43-29.

Στην επανάληψη, ήταν δεδομένο ότι ο Άρης θα προσπαθούσε να αντιδράσει. Οι κιτρινόμαυροι, με εξαιρετικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσαν γρήγορα έως και τους πέντε πόντους, 45-40 και 47-42, δείχνοντας να επιστρέφουν για τα καλά στο ματς. Ωστόσο, η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε ξανά τις λύσεις και γρήγορα αύξησε τη διαφορά της και πάλι σε διψήφια επίπεδα. Έτσι, το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 57-46 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που έλεγχε τον ρυθμό του ματς, με το σκορ να γίνεται 64-49, περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος. Στο σημείο εκείνο, ήταν η στιγμή που ξεκίνησε η παράσταση του μοναδικού Βασίλη Τολιόπουλου. Ο 27χρονος γκαρντ έβαλε τρία συνεχόμενα τρίποντα, ενώ επαιξε στη συνέχεια και εξαιρετική άμυνα, με την ομάδα του να μειώνει σε 69-64 στο 37ο λεπτό. Ο Μαργαρίτης στη συνέχεια έκανε το 71-64 και ο Τολιόπουλος με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 71-66. Έπειτα, ο Έλληνας γκαρντ διαμόρφωσε το 71-67, αξιοποιώντας την βολή της τεχνικής ποινής που δέχθηκε ο Μαργαρίτης, ενώ ο Χάρελ μείωσε σε 71-69. Ο Ουίλιαμς έκανε το 73-69, δίνοντας “μαξιλαράκι ασφαλείας” στον ΠΑΟΚ, όμως, ο Τολιόπουλος δεν είχε σκοπό να παραιτηθεί έτσι απλά. Με το τέταρτο τρίποντό του στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε το 73-72, ενώ έπειτα ο Φρίντρικσον είχε 1/3 βολές, διαμορφώνοντας το 74-72. Ο Μπλούμπεργκς, λίγο μετά, δεν αστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και ισοφάρισε σε 74-74. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν έκαναν καλή επιλογή στην επόμενη επίθεση, ενώ αντίθετα, ο Τολιόπουλος με drive έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του, 74-76, με 14″ να απομένουν στο ρολόι για το φινάλε. Ο κόουτς Τακιανός πήρε timeout για να οργανώσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του, όμως οι παίκτες του ήταν άστοχοι κι έτσι σφραγίστηκε μια μυθική ανατροπή για τον Άρη, που θα τον φέρει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

MVP της αναμέτρησης – ποιος άλλος; – ο Τολιόπουλος με 24 πόντους, τους 17 στην τέταρτη περίοδο, με 5/10 τρίποντα. Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Χάρελ. Για τον ΠΑΟΚ, 13 πόντους είχε ο Μιχάλακ, ενώ από 11 σκόραραν οι Τάουνς και Μαργαρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76