27/07/2024
Kύπελλο Ελλάδας Ανδρών Top ΕΛΛΑΔΑ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 58-69: Κυριαρχικός ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στον τελικό

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και με “ασφυκτικό” μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε επάξια τον Παναθηναϊκό με 58-69 και πήρε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στη μεγάλη νίκη και κατέκτησε έτσι το 12ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας της.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού κυριάρχησε η νευρικότητα. Πιο συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, ενώ δεν κατάφερε κάποια εκ των δύο να σκοράρει για τρίποντο. Όπως είναι προφανές, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο διάστημα αυτό.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα προβάδισμα με 4-0, με τους Ναν και Γκραντ να δίνουν σκορ στην αναμέτρηση. Έπειτα και μόλις δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα, ο Κάνααν αισθάνθηκε μία ζαλάδα και αποχώρησε από το παρκέ. Όμως, ευτυχώς ο γκαρντ του Ολυμπιακού ξεπέρασε το πρόβλημα και επέστρεψε στα τέλη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια και αφού τη θέση του Κάνααν πήρε ο Λαρεντζάκης, οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με δικό τους 4-0 και ισοφάρισαν σε 4-4. Αμέσως μετά, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έπαιξαν δύο καλές άμυνες και με σωστές αποφάσεις στην επίθεση, με τους Ναν και Λεσόρ να παίρνουν τις επιλογές, προηγήθηκαν με 10-4. Ωστόσο, οι παίκτες του Ολυμπιακού, είχαν την απάντηση εκ νέου και με επιμέρους σκορ 6-0 αυτή τη φορά, ισοφάρισαν σε 10-10. Ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο ματς με 12-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το εναρκτήριο δεκάλεπτο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μισού του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-16. Όμως, οι πράσινοι είχαν γρήγορη απάντηση και με 7-0, με πέντε πόντους του Μήτογλου, που ήταν και ο εκείνος που έσπασε το ρόδι πίσω από τα 6.75, μπήκαν εκ νέου στη θέση του οδηγού, 19-16. Στο 15ο λεπτό, οι δύο αντίπαλοι ήταν ισόπαλοι στο 21-21, με αυτό το χαμηλό σκορ να μαρτυρά απόλυτα την αστοχία και τη νευρικότητά τους. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν την έντασή τους στην άμυνα και με καλή στόχευση στην ρακέτα του Παναθηναϊκού στην επίθεση, πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο πρώτο ημίχρονο, 24-30. Εν τέλει, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 25-30, έπειτα από μία εύστοχη βολή του Γκραντ.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Και επίσημα η επιστροφή του Βεζένκοφ στον Ολυμπιακό - «Γύρισα στην οικογένειά μου»

Ενόψει δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του τριφυλλιού έπρεπε να βελτιώσουν τις επιλογές τους στην επίθεση, καθώς τα 10 λάθη ήδη (4 από τον Ναν) στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν ένα καμπανάκι για τη συνέχεια. Στον αντίποδα, αυτό που έπρεπε να κάνει ο Ολυμπιακός, ήταν να συνεχίσει την ίδια σκληρή άμυνα, καθώς και τις σωστές επιλογές στην επίθεση. Το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκοι είχαν 1/14 τρίποντα στο πρώτο μέρος και παρόλα αυτά βρίσκονταν μπροστά με πέντε πόντους, δείχνει ότι έλεγξαν τον ρυθμό του ματς.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, η αστοχία συνεχίστηκε. Όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που με επιμέρους 7-1 και έπειτα από τρίποντο του Μήτογλου, πέρασε πάλι μπροστά με 32-31. Εντούτοις, ο Κάνααν… πήρε μπρος και με δύο σερί τρίποντα διαμόρφωσε το 34-37, με τον Λεσόρ ενδιάμεσα να έχει σκοράρει από κοντά για το τριφύλλι. Στη συνέχεια της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και παρά το τρίποντο του Μήτογλου που έκανε το 39-39, έκτοτε οι ερυθρόλευκοι έκαναν σερί 8-0 και με καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό, πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων, 39-47 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, ήταν και πάλι οι νταμπλούχοι Ελλάδας που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ. Ειδικότερα, ο Ολυμπιακός αξιοποίησε την άμυνά του και πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα του παιχνιδιού έως τότε, με 44-53, με κάρφωμα του Ράιτ. Στη συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι ήταν ακόμα καλύτεροι. Με τον Ράιτ να κάνει ό, τι θέλει την άμυνα του Παναθηναϊκού, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 14 πόντους για τον Ολυμπιακό, που προηγούταν με 48-62, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Μια διαφορά που ήταν πολύ μεγάλη και επί της ουσίας καταδικαστική για τους πράσινους για το υπόλοιπο του ματς. Έκτοτε, η κατάσταση παρέμεινε η ίδια και επί της ουσίας το μόνο που διαφοροποιήθηκε ήταν η τελική διαφορά, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 58-69.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ολυμπιακός: Ξεκινά η διάθεση των καρτών διαρκείας

Για τους νικητές, Φαλ και Ράιτ έκαναν την διαφορά, καθώς αμφότεροι σκόραραν από 13 πόντους. Στους 10 πόντους σταμάτησε ο Πετρούσεφ. Για τον Παναθηναϊκό, ο Μήτογλου ήταν ο μοναδικός που προσπάθησε, αφού ο Έλληνας φόργουορντ έβαλε 16 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69